Nowa ekipa kontynuuje kurs na finansowanie atomu w Polsce kontraktem różnicowym

26 stycznia 2024, 07:00 Alert

Ministerstwo klimatu i środowiska potwierdza BiznesAlert.pl, że będzie kontynuować pracę na rzecz finansowania atomu na Pomorzu kontraktem różnicowym ze względu na reformę rynku energii oraz konieczność notyfikacji w Komisji Europejskiej.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Fot. Marcin Roszkowski
Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Fot. Marcin Roszkowski

– Finansowanie energetyki jądrowej na Pomorzu będzie odbywać się z pomocą kontraktu różnicowego. Dwustronny kontrakt różnicowy jest jedyną formą wsparcia cenowego (co nie wyklucza wykorzystania innych form wsparcia, np. gwarancji rządowych dla finansowania dłużnego) przewidzianą w ramach uzgodnionych międzyinstytucjonalnie zasad funkcjonowania europejskiego rynku energii, w tzw. Rozporządzeniu EMD – tłumaczy resort odnosząc się do reformy rynku energii w Unii Europejskiej (Electricity Market Design – ang.).

– Wykorzystanie tego instrumentu umożliwi sprawne przeprowadzenie procesu uzgodnień dotyczących modelu finansowego i biznesowego pierwszej polskiej elektrowni jądrowej z Komisją Europejską. Należy jednak pamiętać, że KE i tak przeprowadzi szczegółową analizę zgodności środków, w ramach szerszego pakietu pomocowego, z zasadami dopuszczalnej pomocy publicznej, w tym proporcjonalności środka – zastrzega ministerstwo w komentarzu dla BiznesAlert.pl.

Kontrakt różnicowy zakłada cenę minimalną wytwarzania energii z powstałej elektrowni finansowaną z opłat na rachunku za prąd. Jeżeli cena na rynku będzie niższa, to producent ma równoważyć różnicę. Docelowo atom w Polsce ma obniżyć wahania cen energii oraz emisyjność sektora, dając stabilność dostaw oraz bardziej atrakcyjną cenę we współpracy z Odnawialnymi Źródłami Energii pracujące w zależności od pogody. Kontrakt różnicowy był przedmiotem negocjacji resortu klimaty przed zmianą władzy, właśnie ze względu na EMD.

Polska chce mieć pierwszy reaktor w 2033 roku w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu i 6-9 GW w 2043 roku. Program Polskiej Energetyki Jądrowej ma być jednak aktualizowany razem z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku przez ministerstwo klimatu pod wodzą nowej minister Pauliny Hennig-Kloski z rządu Donalda Tuska powstałego z końcem 2023 roku. Kontrakt różnicowy był przedmiotem negocjacji resortu klimaty przed zmianą władzy, właśnie ze względu na EMD.

Wojciech Jakóbik

Horbaczewska: Komisja prędzej zaakceptuje kontrakt różnicowy na atom w Polsce (ROZMOWA)