AlertEnergetykaŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowa

Polacy jadą na negocjacje o Turowie do Czech, a Greenpeace uderza w sądzie

Kopalnia Turów. Fot. Polska Grupa Energetyczna

Kopalnia Turów. Fot. Polska Grupa Energetyczna

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że polska delegacja, złożona z kilku ministrów konstytucyjnych, poleci w tym tygodniu do Czech, aby ustalić ostateczne szczegóły umowy w sprawie Turowa i przyspieszyć cykl negocjacji. Greenpeace złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, przedłużającą koncesję kopalni odkrywkowej węgla brunatnego do 2044 roku i domaga się wstrzymania jej wykonalności.

Polacy będą negocjować z Czechami

– W tym tygodniu do Czech poleci nasza delegacja złożona z ministrów w naszym rządzie, ministrów konstytucyjnych – powiedział Müller w Polsat News.

Skład delegacji zostanie ustalony we wtorek. – To będzie kilku ministrów o randze konstytucyjnej, więc delegacja na wysokim poziomie tak, aby ustalać ostateczne szczegóły tej umowy. Kilka tygodni temu został ustalony protokół kierunkowy, natomiast oczywiście zawsze trzeba to finalizować w ramach dłuższych umów – podkreślił.

Greenpeace się nie zgadza

Zdaniem ekologów, minister Kurtyka nie rozpoznał należycie kwestii wpływu rozbudowy odkrywki na klimat i środowisko. Uważają, że wydana koncesja jest niezgodna z decyzją środowiskową. – W dobie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego nie możemy pozostać obojętni wobec absurdalnych decyzji rządu, niosących daleko idące konsekwencje dla przyszłości nas wszystkich. Minister Kurtyka, przedłużając koncesję na wydobycie węgla z Kopalni Turów kompletnie zignorował jej wpływ na klimat. Szef resortu odpowiedzialnego za klimat powinien skupić się na działaniach dążących do odchodzenia Polski od węgla najpóźniej do 2030 roku – komentuje Anna Meres, koordynatorka kampanii klimatycznych w Greenpeace Polska.

Greenpeace uważa, że brak planu sprawiedliwej transformacji regionu turoszowskiego doprowadzi do pozbawienia go olbrzymich środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Ekolodzy przestrzegali też, że plan długotrwałego wydobycia węgla brunatnego w Turowie zaostrzy napięte stosunki z Czechami. – To właśnie tam oddziaływanie odkrywki doprowadziło do poważnych problemów z dostępem do wody – twierdzą.

– Międzynarodowy konflikt wokół Turowa można rozsądnie zakończyć. Do tego konieczne jest wyznaczenie roku 2030 jako daty zamknięcia kompleksu i transformacji. Jeśli przygotowany zostanie rzetelny harmonogram odchodzenia od węgla region nadal będzie mieć szansę na pozyskanie środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – dodaje Anna Meres.

Polska Agencja Prasowa/Greenpeace/Jędrzej Stachura

Czesi wysłali projekt umowy z Polską o Kopalni Turów. Negocjacje mają ruszyć w czwartek

 

 


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X