Polska i Korea chcą wykształcić elitę energetyki jądrowej

2 kwietnia 2024, 12:00 Alert

Koreańskie uczelnie nawiązały współprace z Uniwersytetem Warszawskim, w celu stworzenia europejskiego centrum szkolenia kadr w energetyce jądrowej. Projekt będzie realizowany przy udziale KHNP.

Uniwersytet KINGS w Korei Południowej. Fot. Jędrzej Stachura
Uniwersytet KINGS w Korei Południowej. Fot. Jędrzej Stachura

25 marca 2024 roku koreańskie uczelnie: KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS), Pusan National University (PNU) i Korea Nuclear Association for International Cooperation (KNA) podpisały porozumienie z Uniwersytetem Warszawskim (UW). Celem współpracy jest stworzenie europejskiego centrum szkoleniowego, które będzie kształciło ekspertów realizujących projekty budowy elektrowni jądrowej w Konini-Pątnowie. Centrum na przygotować przyszłe kadry do wdrażania technologii jądrowej oferowanej przez Korea Hydro Nuclear Power (KHNP).

KINGS współpracuje z UW od lat, w lipcu 2020 roku obie uczelnie podpisały porozumienie, które pozwalało polskim studentom odbywanie rocznego staży w Korei. W 2022 roku sfinalizowały umowę dotyczącą Programu Akademickiej Współpracy w obszarze Inżynierii i Technologii Elektrowni Jądrowych, usprawniających współpracę w zakresie zdalnej edukacji.

W nowym projekcie KEPCO International Nuclear Graduate School wesprze polską uczelnie w zakresie  opracowania nowego programu edukacji i dostosowania istniejących ścieżek edukacyjnych w zakresie energetyki jądrowej. Nowy program ma zaangażować studentów w proces jego tworzenia i wdrażania, co ma ułatwić współpraca z koreańskimi wykładowcami, którzy podzielą się swoim doświadczeniem w zakresie energetyki jądrowej. Eksperci z KINGS podzielą się wiedzą praktyczną w zakresie wdrażania reaktora APR 1400 oferowanego przez KHNP.

Korea Hydro Nuclear Power / Marcin Karwowski

Krytkowski: Po co Polsce amerykańska broń jądrowa?