Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) uzyskało przydział mocy regazyfikacyjnych w litewskim terminalu LNG w Kłajpedzie. Zapewni to możliwość sprowadzenia poprzez ten terminal ponad pół miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Okres rezerwacji to 10 lat.
PGNiG dywersyfikuje dostawy gazu
Klaipedos Nafta (operator terminalu LNG na Litwie) rozstrzygnął procedurę przydziału mocy regazyfikacyjnych w gazoporcie. W jej wyniku PGNiG uzyskało możliwość regazyfikacji sześciu TWh skroplonego gazu ziemnego rocznie, co odpowiada ponad pół miliarda surowca w stanie lotnym. Rezerwacja dotyczy okresu od 1 stycznia 2023 do 31 grudnia 2032 roku.
– Skroplony gaz ziemny odgrywa istotną rolę w procesie dywersyfikacji dostaw zarówno w Polsce, jak i na Litwie. Dzięki długoterminowej rezerwacji mocy regazyfikacyjnych w terminalu w Kłajpedzie, PGNiG będzie mogło wykorzystać swoje kompetencje w zakresie handlu LNG, aby zwiększyć dostępność gazu dla odbiorców w obu krajach – mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG.
PGNiG jest użytkownikiem terminala w Kłajpedzie od maja tego roku. Pierwsza dostawa ładunku zamówionego przez polską spółkę miała miejsce szóstego maja 2022 roku. Od tej pory PGNiG odebrało w litewskiej instalacji sześć dostaw. Po regazyfikacji, część wolumenu została sprzedana odbiorcom z krajów bałtyckich. Reszta zaś trafiła na rynek polski poprzez uruchomiony w maju 2022 roku gazociąg Polska-Litwa.
– Cieszymy się, że PGNiG z powodzeniem korzysta z terminalu LNG w Kłajpedzie i wyraziło zainteresowanie długoterminowym użytkowaniem tej instalacji. Przydział długoterminowej przepustowości rozszerza zakres naszej współpracy i przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu – podkreśla Darius Šilenskis, prezes Klaipedos Nafta.
PGNiG/Wojciech Gryczka
PGNiG wykorzysta co najmniej 80 procent przepustowości Baltic Pipe