AlertEnergetykaGaz.

Polska ma satysfakcję z wszczęcia postępowania Komisji w sprawie Gazpromowi

Anna Moskwa. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

Anna Moskwa. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

– Minister Anna Moskwa z satysfakcją przyjęła informację o planowanym wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie praktyk Gazpromu. Stanowi to potwierdzenie, że argumenty wskazywane przez rząd RP w ostatnich miesiącach są zasadne, a praktyka Gazpromu nie mieści się standardach unijnej gospodarki wolnorynkowej – tłumaczy resort klimatu w komentarzu dla BiznesAlert.pl.

– Rząd RP, w tym minister klimatu i środowiska, wielokrotnie wskazywał na forum Unii Europejskiej, że za obecny kryzys energetyczny główną odpowiedzialność ponosi rosyjska spółka Gazprom – podało biuro prasowe resortu klimatu. – Wywieranie przez nią presji na rządach państw członkowskich ma na celu uzyskanie zgody na uprzywilejowane warunki funkcjonowania gazociągu Nord Stream 2 oraz osłabienie funkcjonowania rynku wewnętrznego UE i pogorszenie bezpieczeństwa dostaw gazu do Unii. Szczegółową analizę sytuacji rynkowej minister Anna Moskwa przedstawiła w piśmie, przekazanym na początku grudnia do przewodniczącej Margrethe Vestager.

– Podczas spotkania, minister Moskwa powtórzyła argumenty przemawiające za niewłaściwymi praktykami rynkowymi spółki Gazprom. Przede wszystkim, Minister Klimatu i Środowiska przedstawiła dowody na ograniczanie dostaw gazu ziemnego do Unii Europejskiej oraz na manipulacje cenami gazu na rynkach europejskich. Działania te, bez wątpienia, wyczerpują przesłanki wymienione w art. 102 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej – przekonuje resort.

– Minister Anna Moskwa z satysfakcją przyjęła informację o planowanym wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie praktyk Gazpromu. Stanowi to potwierdzenie, że argumenty wskazywane przez Rząd RP w ostatnich miesiącach są zasadne, a praktyka Gazpromu nie mieści się standardach unijnej gospodarki wolnorynkowej. Polska będzie nieustannie wspierała Komisję Europejską w postępowaniu, również poprzez dzielenie się doświadczeniami w sprawie naruszeń Gazpromu. Zbieżne stanowisko zajmuje w tej sprawie szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol, który 12 stycznia bieżącego roku mówił o odpowiedzialności Rosji za połowę deficytu zapasów w Europie.

Komisja potwierdziła informacje BiznesAlert.pl o tym, że bada przyczynę niedoboru gazu na rynku europejskim. Gazprom dotąd nie odpowiedział na ankietę z pytaniami Komisji na ten temat. Polska utrzymuje, że są podstawy do drugiego śledztwa antymonopolowego.

Wojciech Jakóbik

Ruszyło drugie śledztwo antymonopolowe w sprawie Gazpromu


Powiązane artykuły

Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4. Fot. Data 4

Ekspert o AI w centrach danych: Tylko elastyczni zostaną w grze

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) powoduje coraz szybszy wzrost zapotrzebowania na moc obliczeniową. Raport firmy konsultingowej McKinsey do 2030 roku zwiastuje...
Stacja ładowania Grupy Orlen. Fot. Orlen

Orlen zaszachował konkurencyjnych operatorów publicznych ładowarek

Multienergetyczny koncern korzystając ze swojej przewagi finansowej obniżył o 25 procent ceny za ładowanie aut elektrycznych w czasie wakacji. Odpowiedź...
tankowiec VILAMOURA, zdjęcie: vesselfinder.com

Tankowiec z milionem baryłek ropy eksplodował u wybrzeży Libii

Tankowiec Vilamoura, który przewoził milion baryłek ropy i wcześniej zawijał do rosyjskich portów, eksplodował u wybrzeży Libii. To kolejny z...

Udostępnij:

Facebook X X X