Piotr Naimski rozmawia o atomie w Rumunii

1 lutego 2022, 06:15 Alert

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski odwiedził Rumunię, gdzie powstaną nowe reaktory Elektrowni Cernavoda dzięki współpracy z udziałem Amerykanów, którzy zapewnią finansowanie przez EximBank.

Piotr Naimski w Rumunii. Fot. Piotr Naimski.
Piotr Naimski w Rumunii. Fot. Piotr Naimski.

– Podczas wizyty w Rumunii miałem okazję rozmawiać o polskim i rumuńskim programie rozwoju energetyki jądrowej i budowie nowych reaktorów we współpracy z amerykańskimi partnerami – tłumaczył minister Naimski. – Wspólnie dążymy do tego, by inwestycje w zeroemisyjne źródło jakim jest energia jądrowa zostały uznane na poziomie Unii Europejskiej za zrównoważone i przyczyniające się do celu dekarbonizacji. Temu ma służyć wpisanie energetyki jądrowej do tzw. unijnej taksonomii.

– Mogłem też zwiedzić elektrownię jądrową w miejscowości Cernavodă, której operatorem jest Nuclearelectrica. Pracują tam dwa reaktory oparte na kanadyjskiej technologii CANDU i planowana jest budowa dwóch kolejnych – tłumaczył.

Rumunia podpisała umowę z USA pozwalającą stworzyć konsorcjum do budowy dwóch nowych reaktorów Elektrowni Cernavoda z wsparciem finansowym EximBanku. Polacy mają wybrać partnera technologicznego jesienią 2022 roku. Do wyboru są amerykańskie Westinghouse, francuski EDF i koreański KHNP. Po wyborze partnera zostanie także przedstawiony model finansowania, który nie został jeszcze określony.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: USA sfinansują atom w Rumunii. Wnioski dla Polski (ANALIZA)