Polska nie porzuca na COP26 terminu odejścia od węgla w 2049 roku z umowy społecznej

4 listopada 2021, 16:00 Alert

Ministerstwo klimatu i środowiska rozwiewa wątpliwości wobec pojawiających się spekulacji o nowym terminie odejścia Polski przed 2049 rokiem. Deklaruje wciąż ten rok zgodnie z umową społeczną z górnikami.

Anna Moskwa. Źródło: Twitter.
Anna Moskwa. Źródło: Twitter.

– Transformacja w najbliższych latach musi być przede wszystkim zaplanowana i sprawiedliwa. Przyjęta przez Rząd RP umowa społeczna zakłada odejście od węgla kamiennego do 2049 roku – podała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na Twitterze. – Bezpieczeństwo energetyczne, jak i zapewnienie miejsc pracy jest dla nas priorytetem – dodała.

Ta informacja pojawiła się po nieoficjalnych doniesieniach, że Polska może ogłosić na szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow wcześniejszy termin odejścia od węgla. Rzecznik resortu podał jednak, że Polacy zadeklarują taką możliwość w latach czterdziestych razem z krajami rozwijającymi się, w przeciwieństwie do grupy OECD, G7 i G20, które być może ogłoszą odejście od tego paliwa w 2030 roku. – W przypadku Polski mówimy o latach czterdziestych – napisał na Twitterze.

Polska planuje odejść od węgla w 2049 roku na mocy umowy społecznej z górnikami regulującej tempo i warunki tego procesu ustalone ze związkami zawodowymi sektora.

Twitter/Wojciech Jakóbik