EnergetykaEnergia elektrycznaGaz.Innowacje

Jakóbik: Współpraca Polski i Niemiec z zaciśniętymi zębami

Jadwiga Emilewicz i Peter Altmeier. Fot. MPIT

Jadwiga Emilewicz i Peter Altmeier. Fot. MPIT

Polska i Niemcy powinny współpracować w energetyce. To szansa dla Śląska i Łużyc. Należy wyjąć poza jej nawias spory obu krajów, odpowiednio w sprawie sądownictwa oraz Nord Stream 2 – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Polska i Niemcy w sojuszu bateryjnym

[tt]W 2019 roku ma odbyć się polsko-niemiecki szczyt w sprawie elektromobilności i przemysłu 4.0[/tt] – poinformowali 5 września polska minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emliewicz oraz niemiecki minister energetyki Peter Altmeier.

– Cieszymy się z rosnącej wymiany handlowej między Polską a Niemcami. Niemcy są pierwszym polskim partnerem wymiany handlowej na wspólnym europejskim rynku. To najczęściej i najchętniej wybierany rynek eksportu polskich firm. Cieszymy się, że jedna z największych inwestycji zagranicznych w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat to były inwestycje firm niemieckich. To tylko potwierdza, że klimat dla inwestorów zagranicznych w Polsce, otoczenie prawne, sprzyja temu, żeby do Polski przyjeżdżać i w Polsce prowadzić swoje inwestycje – powiedziała Emilewicz.

Transformacja Śląska i Łużyc

[tt]Polska chciałaby współpracować intensywniej z Niemcami w ramach inicjatywy European Battery Alliance[/tt], z której może wyrosnąć firma produkująca magazyny energii: baterie i akumulatory wielkości Airbusa z branży lotniczej. To istotna perspektywa dla Łużyc i Śląska, gdzie mogłoby powstać zagłębie magazynów energii i zostać wsparte unijnymi środkami na zagospodarowanie obszarów pogórniczych. To inicjatywa, która teoretycznie może zjednoczyć ministerstwo Jadwigi Emilewicz ze skonfliktowanym z nią ministerstwem energii. Wiceminister Grzegorz Tobiszowski przygotowuje plan reindustrializacji Śląska i wykorzystania terenów pogórniczych do tworzenia innowacyjnych miejsc pracy. Czemu nie z Niemcami? Polska ma istotny potencjał w tym zakresie. Polskie autobusy z Solarisa i Autosanu już podróżują po Niemczech. W sektorze bateryjnym możemy być istotnym partnerem Niemiec.

Altmeier zapowiedział, że łużyckie miejsca pracy w sektorze wydobycia węgla brunatnego mogą być zastąpione bateryjnymi. Plan tego rodzaju to jedno z zadań komisji węglowej, która nie może się porozumieć odnośnie terminu porzucenia węgla oraz planu zmian strukturalnych w regionach węglowych jak Łużyce. Nie tylko władza centralna liczy w tym zakresie na współpracę z Polską. Premier Saksonii zaapelował o nowa linię szybkiej kolei z Berlina do Cottbus i Wrocławia przez Łużyce. Ów region i Śląsk mogą się rozwijać gospodarczo we współpracy. [tt]Wyzwaniem będzie retoryka antywęglowa Niemiec w stosunku do Polski, lekceważąca problemy transformacji energetycznej, obecne także na terytorium niemieckim[/tt], o których pisaliśmy w BiznesAlert.pl.

Perzyński: Wiarygodność Energiewende jest zagrożona przed COP24

Wznieść się ponad sądownictwo i Nord Stream 2

Wszystko zależy jednak od wiarygodności naszej współpracy. [tt]W 2019 roku zanosi się na powtórkę z Hannover Messe z 2017 roku[/tt], podczas którego premier Angela Merkel spotkała się z Beatą Szydło, by rozmawiać o współpracy w sektorze innowacyjnym. Od tego czasu w relacjach dwustronnych zmieniło się niewiele, poza intensyfikacją napięcia wywołaną sporem o reformę sądownictwa w Polsce i projekt gazociągu Nord Stream 2, w którym udział biorą niemieckie firmy. Nie wolno milczeć na temat problemów dla Unii Europejskiej, Ukrainy i wspólnej polityki energetycznej stwarzanych przez parasol ochronny Niemiec rozłożony nad tym projektem. Możliwe, że [tt]współpraca gospodarcza Polski i Niemiec będzie mogła się odbywać tylko wyjęciu poza nawias sporu o sądownictwo i Nord Stream 2[/tt].

Jakóbik: Nord Stream 2 to test potencjału polskiej dyplomacji

COP24 to szansa

Aby uniknąć powtórki z wydarzenia w Hannoverze, potrzebne są konkretne rozwiązania na rzecz intensyfikacji współpracy energetycznej i elektromobilnej Polski oraz Niemiec. [tt]Wspaniałą okazją do prezentacji planów dla Łużyc i Śląska będzie szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach[/tt]. W jego trakcie mogą wypowiedzieć się nie tylko władze centralne, ale także przedstawiciele regionów, którzy są coraz aktywniejszymi uczestnikami dyskusji o polityce klimatycznej. Do grudnia jest mało czasu. Polska i Niemcy muszą przygotować konkrety. Biznes już tu jest. Przykładem może być inwestycja Daimlera i Engie w Polsce, które będą budować infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych. Polskie firmy mogłyby się do niej przyłączyć. Polska i Niemcy muszą współpracować, nawet z zaciśniętymi zębami.


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Dwa polskie eksperymenty zostały przeprowadzone w kosmosie

Misja Ignis została zrealizowana w ponad 20 procentach. Przeprowadzono dwa z zaplanowanych eksperymentów, oba zostały zgłoszone przez polskie uczelnie. Pierwszy...

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Udostępnij:

Facebook X X X