Minister gospodarki Niemiec odwiedzi Polskę w przyszłym tygodniu, by rozmawiać o dostawach ropy do Rafinerii Schwedt. W tle jest możliwe przejęcie akcji Rosjan przez Polaków.
Sekretarz stanu ministerstwa gospodarki Niemiec Michael Kellner rozmawiał z dziennikarzami niemieckimi o bezpieczeństwie dostaw ropy do Rafinerii Schwedt z 54 procentami akcji rosyjskiego Rosnieftu objętymi zarządem powierniczym na wypadek nacjonalizacji ze względów bezpieczeństwa, jak w przypadku Gazprom Germania czy Wintershall DEA. Zapewnił, że nie będzie problemów dzięki współpracy z Polską i Kazachstanem.
– Odwiedzę z ministrem Polskę w przyszłym tygodniu – powiedział cytowany przez Nordkurier. Chodzi o ministra gospodarki i klimatu Roberta Habecka.
Wcześniej Handelsblatt sugerował, że Rosjanie mogą zatrzymać dostawy ropy z Kazachstanu przez Ropociąg Przyjaźń do Schwedt w razie wyrzucenia Rosnieftu.
– Takie wywłaszczenie nie miałoby precedensu w historii Niemiec i na zawsze podważyłoby bezpieczeństwo inwestycji – grzmią prawnicy Malmendier Legal reprezentujący Rosnieft w sporze z Niemcami o narzucenie zarządu powierniczego w Rafinerii Schwedt.
Według prawników tej kancelarii argument za derusyfikacją to obawa przed brakiem woli współpracy z Rosnieftem przez partnerów Schwedt po przywróceniu jego kontroli nad 54 procentami akcji. Nie wiadomo też kiedy byłoby to możliwe, skoro trwa inwazja Rosji na Ukrainie.
– Działania rządu niemieckiego wpisują się w szereg środków podjętych przez niego w celu wywłasczenia lub konfliskaty aktywów rosyjskich w Niemczech przed końcem tej kadencji parlamentarnej w celu tworzenia polityki faktów dokonanych i redystrybucji kontroli nad infrastrukturą krytyczną oraz szlakami dostaw surowców – przekonują obrońcy Rosnieftu cytowani przez RIA Novosti.
Alternatywa to między innymi dostawy przez polski naftoport, ale ich uruchomienie było uzależniane przez Polaków od derusyfikacji tej rafinerii. BiznesAlert.pl potwierdził u prezesa Orlenu, że toczą się rozmowy na temat przejęcia akcji w Schwedt przez tę firmę.
Nord Kurier / RIA Novosti / Wojciech Jakóbik
Fedorska: Czy Rosja zemści się za derusyfikację Rafinerii Schwedt?