Fedorska: Czy Rosja zemści się za derusyfikację Rafinerii Schwedt?

8 lutego 2024, 13:00 Bezpieczeństwo

– Saga z pozbawieniem rosyjskiego koncernu Rosnieft w niemieckiej Rafinerii Schwedt trwa w najlepsze. Niemcy cały czas próbują pozbawić Rosjan pakietu większościowego, jednak w tej kwestii cały czas mnożą się pytania i problemy, chociaż chętnych na wykup udziałów nie brakuje – pisze Aleksandra Fedorska, redaktor BiznesAlert.pl.

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.
Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Rafineria Schwedt jest jedną z siedmiu największych rafinerii Niemczech. Dostarcza paliwo dla północno-wschodniej części kraju, w tym dla Berlina oraz dla zachodniej Polski.

Federalne ministerstwo gospodarki wczoraj potwierdziło, że prowadzi pierwsze rozmowy z Rosnieftem o derusyfikacji rafinerii Schwedt. Strona niemiecka obawia się, że Rosja zareaguje wywłaszczeniem niemieckich aktywów w Rosji oraz zamknięciem rosyjskiej sieci przesyłowej dla dostaw ropy do rafinerii PCK.

Wyrzucenie Rosjan jest możliwe, ale będzie kosztować

Niemiecka gazeta Handelsblatt zaznacza, że w poniedziałek Rosnieft brał udział w pierwszych rozmowach na temat derusyfikacji obiektu, co wskazuje na to, że proces ten już się zaczął. Derusyfikacja obiektu, która oznacza odebranie Rosnieftowi 54 procent udziałów w rafinerii PCK, jest prawnie możliwa, lecz może się wiązać z późniejszymi roszczeniami prawnymi ze strony Rosjan. Nie można wykluczyć, że Niemcy będą musiały wypłacić im wysokie rekompensaty.

Jednak obecnie ze względu na sankcje jest to niemożliwe. Może dojść do sytuacji, że powstanie konto powiernicze w niemieckim banku państwowym KfW dedykowane Rosnieftowi i koncern będzie mógł wypłacić finansową należność, gdy sankcje zostaną wycofane. Taki jest pomysł lokalnej gazety Märkische Oderzeitung (MOZ).

Handelsblatt przypomina ze 10 marca kończy się przedłużony już dwukrotnie okres powiernictwa niemieckiego rządu nad udziałami Rosnieftu w rafinerii. To tego czasu proces pozbawienia Rosnieftu z udziałów powinien zostać całkowicie zakończony.

Mnożą się problemy

Kolejnym problemem mogą się okazać aktywa niemieckiego państwowego koncernu gazowego Uniper w Rosji. Rosja mogłaby odebrać spółce pięć elektrowni, które ten koncern tam posiada. Niemcy obawiają się także że Rosja, która udostępnia obecnie swoją sieć przesyłową dla dostaw blisko 1 mln ton ropy dla PCK zakończy tą współpracę w przyszłości.

Dla Polski byłaby to dobra wiadomość, bo większa ilość ropy w rafinerii Schwedt byłoby przeładowywane przez polski naftoport w Gdańsku.

Kazachstan nie jest wybawieniem

Kwestia zakupu ropy w Kazachstanie i jej dostawy przez Rosję są kolejną kwestią sporną, bo surowiec wyjawia wszystkie struktury chemicznej rosyjskiej ropy. Należy wspomnieć, że w ostatnich dniach Niemcy podpisały kolejną umowę z Kazachstanem na dostawy ropy na poziomie 100 tys. ton miesięcznie. Chodzi tu o szczególnie krótki okres od stycznia do czerwca 2024 roku. Umowy na tak krótki czas są w branży paliwowej nietypowe. Kazachscy analitycy sugerują, że umowa ta może być częścią rozmów z koncernem KazGasOil ws. przejęcia części udziałów w rafinerii.

Należy wspomnieć, że za tą opcja opowiada się także bardzo aktywy w sprawie PCK poseł partii die Linke Christian Görke, który osobiście załatwiał zakup ropy w Kazachstanie w 2022 roku. Jednak Görke po fali krytyki związanej z jego powiązaniami z Kazachstanem zmienił retorykę i uważa, ze udziały Rosnieftu powinny zostać po wywłaszczeniu w budżecie niemieckiego państwa. Görke ma poparcie dużej części miejscowej społeczności, związków zawodowych i lokalnych polityków.

Polska też chce pomóc wyrzucić Rosjan

Interesujące jest, że innym wwentualnym kandydatem do przejęcia udziałów po Rosniefcie w mógłby zostać polski Orlen. Biznesalert dowiedział się, że strona niemiecka prowadzi obecnie rozmowy z polskim koncernem na ten temat.

Dla Niemiec to kwestia bezpieczeństwa

Pozbawienie rosyjskiego koncernu udziałów w jednej z kluczowych rafinerii stało się palącą polityczną kwestią, która ma też związek z bezpieczeństwem energetycznym RFN. Okazuje się, że w tym aspekcie problemy się mnożą, a wyrzucenie Rosjan wcale nie jest tak łatwym procesem, a także może się wiązać z obowiązkiem uiszczenie rekompensaty przez Niemcy. Niemniej operacja odzyskania rafinerii z rąk Rosnieftu przez Niemcy będzie trwać nadal.

Ostrzeżenie przed zemstą Rosji za derusyfikację rafinerii w Niemczech z Polakami