Polska i Niemcy będą współpracować by obronić Europę

2 lipca 2024, 13:15 Alert

Donald Tusk, premier Polski, i Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, podczas konferencji zadeklarowali współpracę obu państw w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa w Europie. Niemiecki polityk powiedział również, że Ukraina potrzebuje wsparcia, by mieć energię w czasie zimy.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Polski Donald Tusk. Fotografia: Krystian Maj/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

W Warszawie odbywają się konsultacje międzyrządowe Polski i Niemiec. Na wspólnej konferencji premier Donald Tusk i kanclerz Olaf Scholz odnieśli się do współpracy obu krajów w zakresie bezpieczeństwa.

– Dla mnie priorytetem jest szeroko pojęte bezpieczeństwo. Szczególnie zależy mi na współpracy militarnej, w kwestii nielegalnej migracji czy wspólnej pracy na rzecz bezpiecznej granicy zewnętrznej Unii Europejskiej – powiedział premier Donald Tusk.

– Polska i Niemcy będą współpracowały na rzecz bilateralnych rozwiązań, ale i w zakresie europejskiej tarczy powietrznej – dodał.

Kanclerz Niemiec podkreślił, że bezpieczeństwo Polski przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo jego kraju.

– Będziemy wspierać naszą współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Chcemy przyjąć rolę liderów w regionie bałtyckim, w ramach NATO i flanki wschodniej. Putin zniszczył ład pokojowy w Europie – zaznaczył kanclerz Scholz.

Niemiecki polityk odniósł się również do trwającej rosyjskiej agresji i zniszczeń infrastrukturalnych.

– Ukraina potrzebuje naszego wsparcia, aby się bronić i zaopatrzyć się w energię oraz by zapewnić je w czasie zimy – powiedział.

Rosja obiera za cel infrastrukturę, w tym energetyczną, Ukrainy. Według danych Forum Energii napadnięty kraj dysponuje około jedną czwartą swoich przedwojennych mocy wytwórczych. Stany Zjednoczone wstrzymały realizację zamówień na systemy Patriot dla innych odbiorców, dopóki nie wyposażą w nie Ukrainy.

Kancelaria Premiera / Forum Energii / Marcin Karwowski

Piasecka: Strażacy polscy i ukraińscy powinni czerpać wiedzę od siebie nawzajem (ROZMOWA)