Polska obiecuje Niemcom wspólne przyspieszenie na pohybel Putinowi

11 czerwca 2024, 10:30 Alert

Wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska zapowiedziała w ambasadzie Niemiec w Polsce przyspieszenie polskiej polityki energetyczno-klimatycznej, której obawia się Federacja Rosyjska.

Wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Fot. Wojciech Jakóbik.
Wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Fot. Wojciech Jakóbik.

– Polska i Niemcy to bliscy partnerzy w Europie. Polska jest partnerem strategicznym. Od dwudziestu lat jest w Unii Europejskiej. Wspólnie ponosimy szczególną odpowiedzialność za to co dzieje się w Ukrainie – powiedział ambasador Niemiec w Polsce Viktor Elbing. – Dzisiaj i jutro odbywa się konferencja o odbudowie Ukrainy. Biorą w niej udział firmy, organizacje pozarządowe i świat nauki – powiedział ambasador.

– Polska i Niemcy to ważne kraje ze względu na ich stopień uprzemysłowienia. Jako takie zobowiązaliśmy się do realizacji ambitnych celów klimatycznych. Jesteśmy przekonani, że konkurencyjność na świecie będzie rosła dzięki realizacji tych celów. Ta pozorna sprzeczność między spadkiem emisji i wzrostem konkurencyjności nie istnieje. Nasza gospodarka będzie silniejsza, gdy będziemy inwestować w ochronę klimatu – powiedział ambasador. Zastrzegł, że nie chodzi o zerową emisję wszędzie, bo „to co może być dobre dla jednego kraju, niekoniecznie będzie dobre dla drugiego”, a najważniejsza jest obustronna korzyść. Przyznał, że koncepcje miksu energetycznego mogą być różne, a kraje unijne mają prawo kreować je samodzielnie. – Na końcu ważne jest, aby niezależnie od źródeł energii można było się połączyć we wspólny rynek energii – ocenił ambasador.

– Tylko działając wspólnie Polska, Niemcy i Europa mogą sprostać kryzysom, które się kumulują i tworzą coraz trudniejsze wyzwania – powiedziała podsekretarz stanu resortu klimatu Urszula Zielińska podczas konferencji Warsaw Climate Talks w ambasadzie Niemiec w Warszawie. – Rekordowe temperatury to zjawisko powodujące straty, w tym najbardziej kosztowne, w życiu ludzkim. Wpływają na ceny żywności i migrację. Ludzie szukają miejsca do życia z wodą i żywnością. Kwestie bezpieczeństwa żywnościowego i migracji stały się narzędziem w rękach Władimira Putina i reżimów, które próbują podważyć naszą europejską jedność i być może wprowadzić swoje rządy. To im się nie uda – dodała minister.

– Cała polityka klimatyczna jest na celowniku Władimira Putina. W nowej doktrynie energetycznej Rosji do 2019 roku jest wskazanie polityki klimatycznej jako największego zagrożenia zewnętrznego. Odchodzenie od paliw kopalnych i inwestycje w Odnawialne Źródła Energii stanowią zagrożenie dla interesów Rosji. Nie dziwi dlatego fakt, że Rosja od lat prowadzi intensywne działania wbrew polityce klimatycznej: dezinformacji, osłabiania naszych celów i planów, abyśmy nie osiągnęli naszych ambitnych założeń – oceniła Zielińska.

– Polska i Niemcy są na innym etapie transformacji energetycznej. Polska zaczęła później, ale cele mamy wspólne. Chcę Państwu obiecać, że w perspektywie najbliższych miesięcy polska polityka energetyczno-klimatyczna będzie przyspieszać. Będziemy ją wzmacniać zwłaszcza ze względu na wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego – oceniła Urszula Zielińska. – Chodzi także o kontrę wobec rosyjskiej polityki dezinformacji, o politykę opartą o fakty i wiedzę o innowacjach, które uniezależnią nas od wpływów ze Wschodu – mówiła minister Zielińska.

Sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. międzynarodowej polityki klimatycznej w resorcie spraw zagranicznych Niemiec Jennifer Morgan mówiła o współpracy Polski oraz Niemiec. – Mamy wiele wspólnych interesów i potencjał do jeszcze ściślejszej współpracy energetycznej – zadeklarowała. – Chcemy połączyć nasze siły na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej i ciepłowniczej. Poprzez nią nie tylko chcemy sprawić, że Europa będzie bardziej konkurencyjna i odporna, ale damy ludziom w Polsce oraz Niemczech szansa.

– Agresja Rosji na Ukrainie uświadomiła nam podatność na wstrząsy. Uzależnienie od surowców z Rosji poważnie zagroziło naszemu bezpieczeństwu energetycznemu. Agresja trwa. Rosja celowo ostrzeliwuje energetykę Ukrainy, aby następnej zimy ludzie tam marzli i nie działały szpitale – powiedziała Morgan. – Dalsze wsparcie Ukrainy będzie w tej trudnej sytuacji ważnym tematem konferencji o odbudowie odbywającej się w Berlinie. Myśląc o odporności w przyszłości wiemy, że OZE są przyjazne klimatowi, a zdecentralizowane elektrownie wiatrowe i słoneczne są trudniejsze do zniszczenia w wojnie.

– Musimy jednak zawsze pamiętać o skutkach zmian w wyniku transformacji energetycznej w regionach powęglowych. Musimy kształcić ludzi, którzy obejmą wysoko wykwalifikowane, nowe miejsca pracy – przyznała przedstawicielka Niemiec.

Warsaw Climate Talks zorganizowany przez ambasadę Niemiec w Polsce oraz Instytut Reform jest poświęcony współpracy na rzecz walki ze zmianami klimatu. To inauguracyjne wydarzenie tego typu mające mieć kontynuację w przyszłości.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polacy w Schwedt to racja stanu Polski, Niemiec i Ukrainy (ANALIZA)