Polska ostrzega: Fala migrantów wzbiera u granicy. Może dojść do próby siłowej (WIDEO)

8 listopada 2021, 08:45 Alert

Polska ostrzega przed próbą siłowego sforsowania jej granicy, do której może dojść po kolejnych prowokacjach Białorusi oraz informacjach o dużej grupie migrantów zbliżającej się do ogrodzenia oddzielającego terytorium polskie.

WAŻNE BiznesAlert.pl
BiznesAlert.pl

Według wiceministra spraw zagranicznych RP Piotra Wawrzyka może dojść do próby siłowego przekroczenia granicy Białorusi z Polską w Kuźnicy Białostockiej. W okolicy stacjonuje już 10 tysięcy żołnierzy polskich razem z innymi służbami chroniących integralności granicy Polski, będącej jednocześnie limesem Unii Europejskiej i NATO.

– Szykowano dużą prowokację na granicy w Kuźnicy Białostockiej. Wygląda na to, że tam będzie próba siłowego przekroczenia granicy – poinformował minister Wawrzyk w Polskim Radio. Mówił o braku dialogu z władzami Białorusi.

Charge d’affaires Białorusi w Polsce został wezwany do MSZ w zeszłym tygodniu po incydencie z wtargnięciem uzbrojonych ludzi z terytorium białoruskiego na polskie. Mimo to Białorusini nie reagują na incydenty na granicy, które coraz częściej uwzględniają ludność cywilną docierającą do Białorusi z Bliskiego Wschodu a potem spychaną na granicę z Polską. Polacy planują budowę muru granicznego pozwalającego unikać takich incydentów.

Kwatera Główna Paktu Północnoatlantyckiego NATO poinformowała Polską Agencję Prasową, że jest zaniepokojona sytuacją. – Obserwowaliśmy falę migrantów, próbujących przedostać się na terytorium sojuszników przez Białoruś. NATO nadal uważnie monitoruje sytuację, wywieranie presji na naszych sojuszników – Litwę, Łotwę i Polskę. Wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne – podała. NATO zapewniło o gotowości „do dalszej pomocy naszym sojusznikom i utrzymania bezpieczeństwa w regionie”.

– Bardzo niepokojące informacje z granicy. Na Białorusi, przy granicy z Polską, zgromadziła się duża grupa migrantów. Ruszyli właśnie w stronę granicy RP. Będą próbowali masowo wkroczyć do Polski – podał rzecznik koordynatora do spraw służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Polskie Radio 24/Polska Agencja Prasowa/Twitter/Wojciech Jakóbik