Polska otrzymała tytuł „Skamieliny Dnia” na COP26

5 listopada 2021, 06:15 Alert

Działacze ekologiczni przyznali w czwartek wieczorem ironiczną nagrodę „Skamieliny Dnia” polskiemu rządowi za złożenie zobowiązania do przyspieszenia rezygnacji z energetyki węglowej, a następnie wycofanie się z tej obietnicy.

Strajk klimatyczny. Źródło: Flickr
Strajk klimatyczny. Źródło: Flickr

Polska została „Skamieliną Dnia”

W czwartek rano brytyjski rząd ogłosił, że w czasie trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 Polska, wraz z ponad 40 innymi krajami, podpisała deklarację odejścia od węgla. Zgodnie z nią, największe gospodarki zobowiązały się, że zrobią to do 2030 roku, biedniejsze kraje – że do 2040 roku.

Jednak jeszcze tego samego dnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa napisała na Twitterze, że przyjęta przez rząd strategia zakłada odejście od węgla kamiennego do 2049 roku, a priorytetem jest bezpieczeństwo energetyczne i zapewnienie miejsc pracy.

Z tego powodu Climate Action Network, globalna sieć 1500 organizacji pozarządowych z ponad 130 krajów zajmujących się sprawami klimatu, przyznała Polsce miano „Skamieliny Dnia” („Fossil of the Day”). Tytuł ten przyznawany jest codziennie podczas trwania COP26 krajom lub organizacjom, które „robią najwięcej, by osiągnąć jak najmniej” w kwestii walki ze zmianami klimatu.

W poprzednich dniach nagrodą tą wyróżnione zostały: brytyjska prezydencja COP26 oraz Australia (w poniedziałek), Norwegia, Japonia i ponownie Australia (we wtorek) oraz USA, Francja i Międzynarodowe Stowarzyszenie Handlu Emisjami (w środę).

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński

Polska nie porzuca na COP26 terminu odejścia od węgla w 2049 roku z umowy społecznej