AlertŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowa

Polska otrzymała tytuł “Skamieliny Dnia” na COP26

Strajk klimatyczny. Źródło: Flickr

Strajk klimatyczny. Źródło: Flickr

Działacze ekologiczni przyznali w czwartek wieczorem ironiczną nagrodę “Skamieliny Dnia” polskiemu rządowi za złożenie zobowiązania do przyspieszenia rezygnacji z energetyki węglowej, a następnie wycofanie się z tej obietnicy.

Polska została “Skamieliną Dnia”

W czwartek rano brytyjski rząd ogłosił, że w czasie trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 Polska, wraz z ponad 40 innymi krajami, podpisała deklarację odejścia od węgla. Zgodnie z nią, największe gospodarki zobowiązały się, że zrobią to do 2030 roku, biedniejsze kraje – że do 2040 roku.

Jednak jeszcze tego samego dnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa napisała na Twitterze, że przyjęta przez rząd strategia zakłada odejście od węgla kamiennego do 2049 roku, a priorytetem jest bezpieczeństwo energetyczne i zapewnienie miejsc pracy.

Z tego powodu Climate Action Network, globalna sieć 1500 organizacji pozarządowych z ponad 130 krajów zajmujących się sprawami klimatu, przyznała Polsce miano “Skamieliny Dnia” (“Fossil of the Day”). Tytuł ten przyznawany jest codziennie podczas trwania COP26 krajom lub organizacjom, które “robią najwięcej, by osiągnąć jak najmniej” w kwestii walki ze zmianami klimatu.

W poprzednich dniach nagrodą tą wyróżnione zostały: brytyjska prezydencja COP26 oraz Australia (w poniedziałek), Norwegia, Japonia i ponownie Australia (we wtorek) oraz USA, Francja i Międzynarodowe Stowarzyszenie Handlu Emisjami (w środę).

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński

Polska nie porzuca na COP26 terminu odejścia od węgla w 2049 roku z umowy społecznej


Powiązane artykuły

Felicity Ace. Źródło: wikimedia

Sąd zdecyduje, kto odpowiada za tysiące Volkswagenów na dnie oceanu

W dniu 2 lipca 2025 roku rozpoczęła się rozprawa przed Sądem Krajowym w Brunszwiku dotycząca konsekwencji finansowych awarii frachtowca „Felicity Ace”...

Glapiński: Inflacja obniża się, ale odmrożenie cen energii może to zmienić

Zdaniem prezesa NBP inflacja będzie obniżała się z kwartału na kwartał. Możliwy jest jednak jej czasowy wzrost po odmrożeniu cen...
Komisja Europejska. Fot. Flickr

KE chce redukcji 90 procent emisji do 2040 roku. Polska: Nierealne

Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowego celu klimatycznego: redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90 procent do 2040 roku w stosunku do...

Udostępnij:

Facebook X X X