AlertCiepłownictwoEnergetykaMotoryzacjaOZE

Rynek pomp ciepła w Polsce rośnie jak na drożdżach

Pompy ciepła. Fot. Air Source EVI

Pompy ciepła. Fot. Air Source EVI

Pompy ciepła stają się coraz popularniejszym źródeł ciepła w polskich domach. Jest to ekologiczne i bardzo wydajne urządzenie. Korzyści są już widoczne nie tylko na rachunkach za energię, ale również dla polskiej gospodarki. Raport Zero Carbon Analytics wskazuje, że Polska jest najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w UE,

Łącznie w 21 państwach europejskich sprzedano 3 mln pomp ciepła w 2022, co stanowi wzrost o 38 procent w stosunku do ubiegłego roku. W Polsce wzrost ten wyniósł ponad 100 procent, wskazuje raport.

Co trzecie instalowane urządzenie grzewcze w Polsce w 2022 roku stanowiły pompy ciepła, wynika z raportu Zero Carbon Analytics, powołującego się na dane European Heat Pump Association. Stanowi to wzrost o nieco ponad 100 procent w porównaniu z 2021 roku.

Łącznie w 21 badanych państw z Europy sprzedano “rekordową ilość 3 mln pomp ciepła” w 2022 roku, co oznacza wzrost o 38 procent rok do roku. Całkowita liczba działających pomp wyniosła 20 mln urządzeń, co przekłada się na roczne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 52,5 megatony, czyli “mniej więcej tyle, ile rocznie emituje Grecja”. Najwięcej pomp ciepła w 2022 roku sprzedano we: Francji, Włoszech, Niemczech, Szwecji i Polsce.

– Moc elektrowni wiatrowych wzrosła w Unii Europejskiej o 18,2 procent w 2022 roku – wynika z analizy na podstawie danych z “Global Wind Report 2023”. Zaznaczono, iż wynika to w dużej mierze z inwestycji w Szwecji, Finlandii oraz Polski.

Jak wskazano, zgodnie z szacunkami Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w 2023 roku. łącznie w UE zostanie zainstalowane 60 GW nowych mocy z elektrowni wiatrowych i słonecznych, “wypierając około 20 procent produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego i gazu”.

– Łącznie energia wiatrowa i słoneczna wytworzyły w 2022 roku. wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić prawie 170 milionów domów, czyli około 85 procent wszystkich gospodarstw domowych w UE – podkreślono.

Interesujące jest, że w odróżnieniu od klasycznych kotłów na paliwa kopalne i biopaliwa pompa ciepła oddaje kilka razy więcej energii w postaci ciepła, niż pobrała prądu. Warto wykorzystać synergię pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej. Energia ze słońca pozwala maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji systemu grzewczego. Najwyższe oszczędności można w przypadku instalacji hybrydowej, czyli połączonej z siecią, lecz wyposażonej w magazyn energii, instalacja on-gridowa również przyniesie wymierne korzyści.

Taka instalacja może mieć sprawność np. 400 procent, co oznacza, że z 1 kW prądu powstają 4 kW ciepła (współczynnik COP 4). Jest to możliwe, gdyż energia elektryczna nie zamienia się bezpośrednio w ciepło, lecz jest używana do odbierania bezpłatnego ciepła z otoczenia – z powietrza, gruntu, wody.

Polska Agencja Prasowa / Jacek Perzyński

PORT PC: Rynek pomp ciepła urośnie w 2024 roku


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X