Polska ponownie prosi Białoruś o umożliwienie pomocy uchodźcom

27 sierpnia 2021, 16:45 Alert
Flaga Białorusi. Źródło: freepik
Flaga Białorusi. Źródło: freepik

Ministerstwo spraw zagranicznych wysłało kolejną notę dyplomatyczną do Białorusi, w której ponownie prosi o zgodę na udzielenie pomocy uchodźcom. Polacy apelują również o pilne zapewnienie migrantom żywności, wody, odzieży, dostępu do urządzeń sanitarnych i odpowiedniej opieki medycznej.

– W związku z sytuacją grupy osób przebywających w pobliżu miejscowości Usnar Dolnyj przy granicy z Polską, ministerstwo spraw zagranicznych po raz kolejny wystosowało notę dyplomatyczną do władz Białorusi, ponawiając propozycję natychmiastowego dostarczenia tym osobom pomocy rzeczowej i zwracając się o zgodę na wjazd konwoju humanitarnego, który oczekuje przy przejściu granicznym w Bobrownikach – czytamy w komunikacie.

Ministerstwo podaje, że władze RP pozostają w stałym kontakcie z partnerami międzynarodowymi, w tym z przedstawicielami Biura Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców ONZ (UNHCR) w Warszawie oraz w Mińsku, by wspólnie wypracować zgodny z prawem, skuteczny sposób dotarcia do migrantów przebywających na terytorium Białorusi z niezbędnym wsparciem humanitarnym.

Ministerstwo spraw zagranicznych/Jędrzej Stachura

Polacy wysłali pomoc uchodźcom, ale czekają na zgodę Białorusi