Rada Ministrów przedstawiła program nadchodzącej prezydencji w Unii Europejskiej. Priorytetem będzie szeroko pojęte bezpieczeństw m.in. energetyczne, wewnętrzne i militarne. W tym celu Polska będzie działać w kierunku zmniejszenia zależności od importu (zarówno surowców jak i technologii potrzebnych w energetyce), zwiększenia wydatków na zbrojenia, rozwoju przemysłu europejskiego i poprawy szczelności granic europejskich.
Polski rząd przyjął program prezydenci w Radzie Unii Europejskiej, którą Rzeczpospolita rozpocznie z pierwszym dniem stycznia. Jako priorytet określono szeroko pojęte bezpieczeństwo: militarne, wewnętrzne, ekonomiczne, informatyczne, żywnościowe i zdrowotne.
– Polska przejmuje przywództwo w bardzo dramatycznej sytuacji. Zależy mi, aby Polska była tym państwem, które będzie nadawało ton rozstrzygnięciom, które mają przynieść nam bezpieczeństwo i zabezpieczyć polskie interesy – zaznaczył premier Donald Tusk.
Transformacja energetyczna
Rząd podkreślił trzy aspekty kluczowe w transformacji energetycznej podczas nadchodzącej prezydencji:
- Wiarygodność i pewność dostaw surowców energetycznych. Polska ma promować działania w celu całkowitego odejścia od rosyjskich źródeł energii;
- Działania zmierzające do obniżenia cen energii w Unii Europejskiej i rewizji ram unijnego bezpieczeństwa energetycznego;
- Zmniejszenie zależności od importowanych technologii i surowców krytycznych.
Obronność
Polska ma zamiar wspierać działania na rzecz europejskiej obronności. W tym celu rząd wskazuje, że należy zwiększyć wydatki na obronność i stworzyć silniejszy przemysł. Dodatkowo Polska będzie działała w celu wsparcia kluczowych elementów infrastruktury obronnej, np. Tarczy Wschód czy Bałtyckiej Linii Obrony. Kolejnym priorytetem będzie wzmocnienie współpracy z NATO.
Rada Ministrów wskazała, że Polska będzie przekonywać do wprowadzenia nowych rozwiązań celem zwalczania nielegalnej migracji i poprawy bezpieczeństwa granic zewnętrznych Unii Europejskiej.
– Polska będzie wspierać działania mające na celu zwalczanie zagrożeń hybrydowych, a także międzynarodowych siatek przestępczości zorganizowanej – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Kolejnym priorytetem będzie zwalczania dezinformacji i manipulacji informacjami. W tym zakresie mieści się również poprawa zdolności Unii Europejskiej do zapobiegania i zmniejszania skutków cyberzagrożeń. Rada Ministrów deklaruje, że Polska zwróci uwagę na rozwój nowoczesnych i bezpiecznych usług cyfrowych.
To będzie decydujący czas dla energetyki
Podczas spotkania specjalistów ds. energii Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), powiedział, że Polska obejmie prezydencję w decydującym momencie. Wskazał, że najpewniej strategia na temat czystego przemysłu, przygotowywana przez Komisję Europejską, będzie omawiana podczas polskiej prezydencji.
Wyzwaniem będzie konieczność naprawienia trzech błędów, które zdaniem szefa MAE, Unia wcześniej popełniła:
- Nie dywersyfikowanie źródeł dostaw surowców energetycznych i poleganie na imporcie z Rosji;
- „Odwrócenie się plecami” od energii nuklearnej;
- Utrata kontroli nad rynkiem OZE, zwłaszcza fotowoltaiką, i pozwolenie na dominacje Chin w tym sektorze.
KPRM / PAP / Marcin Karwowski