151 priorytetowych projektów infrastruktury energetycznej – w tym wiele z Polski – otrzyma wsparcie Unii Europejskiej. Europosłowie dużą większością głosów (443 do 169) odrzucili na sesji plenarnej, zgłoszony przez grupę Zielonych, sprzeciw wobec 4 listy PCI – tzw. Projektów Wspólnego Zainteresowania UE (ang. Projectsof Common Interest).
Projekty PCI
– To dobry dzień dla polskich konsumentów, firm i przemysłu, dla przyszłych pewnych i przystępnych cenowo dostaw energii, dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zbudowaliśmy, jako Europejska Partia Ludowa, szeroką koalicję – najpierw na poziomie Komisji Przemysłu, Badań i Energii, a dzisiaj – w głosowaniu plenarnym. Nasze negocjacje z socjalistami i liberałami były trudne, ale owocne. Inwestycje z 4 listy PCI przybliżą nas do ukończenia budowy unijnego wewnętrznego rynku energii i Unii Energetycznej, ale również – do realizacji celów klimatycznych. Dlatego tak ważne było, by Parlament Europejski to poparł – skomentował Jerzy Buzek. Opublikowana przez Komisję Europejską 31 października 2019 r. lista zawiera m.in. kilkanaście projektów infrastruktury energetycznej w Polsce – z sektora gazu, energii elektrycznej i ropy naftowej.
– Stawką dzisiaj była możliwość otrzymania pomocy Unii Europejskiej dla takich naszych strategicznych inwestycji jak gazociąg Baltic Pipe z Danii do Polski, budowa pływającego terminala na gaz ciekły LNG w Gdańsku, połączenia gazowe z Litwą i Słowacją, ropociąg Brody-Adamowo czy – rozbudowa wewnętrznych sieci elektroenergetycznych. Wynik dzisiejszego głosowania to także zielone światło Parlamentu Europejskiego dla ubiegania się przez Polskę o poważne wsparcie finansowe dla tych projektów – bardzo mi na tym zależało. Wykorzystajmy tę szansę – zaapelował Jerzy Buzek. Projekty PCI – Wspólnego Zainteresowania UE – to transgraniczne projekty infrastruktury energetycznej o strategicznym znaczeniu dla Unii. Korzystają one z licznych udogodnień w postaci m.in. przyspieszonej procedury wydawania pozwoleń i decyzji administracyjnych czy możliwości otrzymania środków finansowych z instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility) w formie bezzwrotnych dotacji lub innowacyjnych instrumentów finansowych. Lista projektów PCI jest aktualizowana co 2 lata.
– Przyznanie przez Parlament Europejski statusu priorytetowego dla naszych projektów na IV liście PCI potwierdza kluczową rolę Gaz-System w realizacji celów Unii Europejskiej. Wpisują się one w priorytet bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego, budowania rynku gazu oraz działań na rzecz środowiska i klimatu. Aktualna lista PCI obejmuje strategiczne projekty spółki, które zostały wpisane na poprzednich listach oraz nową inwestycję – statek FSRU w Porcie Gdańskim – mówi Artur Zawartko, wiceprezes Zarządu Gaz-System. Projekty PCI mogą korzystać z najlepszych praktyk, wynikających z rozporządzenia TEN-E, co oznacza m.in. możliwość skorzystania z przyspieszonego procesu uzyskiwania pozwoleń oraz specjalnych rozwiązań regulacyjnych, przewidzianych przez Rozporządzenie 347/2013. Przy spełnieniu określonych warunków status PCI umożliwia także ubieganie się o dofinansowanie w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF).
Zgodnie z zapisami rozporządzenia TEN-E projekty PCI muszą przyczyniać się do realizacji priorytetowych korytarzy infrastruktury energetycznej, a także znacząco przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa dostaw, integracji rynkowej i konkurencji. Projekty PCI mają także wspierać działania państw członkowskich w zakresie klimatu i środowiska.
Europejska Partia Ludowa/Gaz-System
Buzek: Polska powinna negocjować budżet na transformację i zmienić strategię energetyczną (ROZMOWA)