Polska proponuje Europie wprowadzenie opłaty za import surowców energetycznych z Rosji

4 maja 2022, 06:45 Alert

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas spotkania ministrów ds. energii Unii Europejskiej rozmawiała o bezpieczeństwie energetycznym Europy. Polska zaproponowała „rosyjski ETS”, czyli wprowadzenie opłaty za import rosyjskich surowców energetycznych.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Fot. Mariusz Marszałkowski
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Fot. Mariusz Marszałkowski

Podczas posiedzenia Rady Ministrów Energii UE minister Anna Moskwa podkreśliła, że Polska domaga się pakietu sankcji na import ropy i gazu z Rosji oraz proponuje wdrożenie „rosyjskiego ETS”.

– Jeśli Polska może poprzeć takie sankcje i w pełni uniezależnić się od rosyjskiego gazu, to inne państwa europejskie też mogą takie kroki podjąć. Zależy nam, aby została wskazana konkretna data i deklaracja wszystkich państw ws. embarga na rosyjskie paliwa. Kolejny pakiet unijnych sankcji na Rosję powinien być całkowicie szczelny i zaakceptowany przez wszystkich – powiedziała.

– Proponujemy projekt sankcjonowania importu rosyjskich surowców energetycznych poprzez „rosyjski ETS”, tj. system analogiczny do opłat za emisje CO2. Opłata byłaby zgodna z zasadą sprawiedliwości, czyli im więcej ktoś sprowadza rosyjskich surowców, tym więcej płaci. Mechanizm ten miałby mobilizować państwa do zwiększenia swoich ambicji i tempa derusyfikacji – wyjaśniła.

Ministerstwo klimatu i środowiska podaje, że przedmiotem dyskusji była również płatność w rublach Gazpromowi. Polska wezwała do zachowania solidarności, co do odmowy takich płatności. – Nie możemy poddać się rosyjskiej manipulacji ani rosyjskiemu szantażowi. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy zdecydowane stanowisko Komisji Europejskiej i Prezydencji, które potwierdziły, że płacenie Gazpromowi za gaz w rublach jest niedopuszczalne. Jest to łamanie sankcji oraz solidarności europejskiej – zaznaczyła minister Anna Moskwa.

Tematem nadzwyczajnej rady unijnych ministrów ds. energii była także solidarność z Ukrainą w obszarze energetycznym. Polska zaapelowała do państw Unii Europejskiej o zwiększenie wsparcia surowcowego dla Ukrainy i w odbudowie tamtejszej infrastruktury – czytamy w komunikacie ministerstwa.

– Polska podjęła się nieformalnej koordynacji nad mechanizmem wsparcia energetycznego i surowcowego dla Ukrainy. Zaprosiliśmy wszystkie państwa na dziewiątego maja do okrągłego stołu z udziałem wicepremier Ukrainy – poinformowała minister klimatu i środowiska.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Spadają ceny ropy i gazu na rynkach międzynarodowych