Polska przekonuje, że jest podstawa prawna do drugiego śledztwa antymonopolowego Komisji przeciwko Gazpromowi

15 grudnia 2021, 17:45 Alert
Flaga Polski. Źródło: freepik
Flaga Polski. Źródło: freepik

Minister klimatu i środowiska odwiedziła Brukselę na szczycie Rady Europejskiej i ponownie zaapelowała do Komisji Europejskiej o drugie śledztwo antymonopolowe przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi, którego oskarża o manipulację podażą gazu na kontynencie w celu wymuszenia Nord Stream 2.

– Obecny wzrost cen gazu na rynkach europejskich jest bezprecedensowy. Sytuacja ta w dużej mierze spowodowana jest działaniami Gazpromu. W rozmowie z unijną komisarz Kadri Simson ponownie zaapelowałam o podjęcie bardziej stanowczych działań zmierzających do ukrócenia tych praktyk – informuje minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Moskwa powiedziała w Polskim Radio, że domaga się natychmiastowego uruchomienia śledztwa przeciwko Gazpromowi. – W naszej opinii są argumenty prawne pozwalające uruchomić to postępowanie – dodała.

W przeszłości zostało już przeprowadzone śledztwo antymonopolowe przeciwko Gazpromowi, ale zakończyło się ugoda, która zdaniem Polski nie doprowadziła do zmiany postępowania tej firmy. W obliczu kryzysu energetycznego Rosjanie są oskarżani o celowe ograniczanie podaży gazu w Europie w celu wymuszenia rozpoczęcia dostaw przez sporny gazociąg Nord Stream 2.

Wojciech Jakóbik

Minister energetyki Ukrainy: Europa musi powstrzymać Gazprom przed stworzeniem sztucznego niedoboru gazu (ROZMOWA)