Polska uderza w Rosję za Zaporoże i rozmawia o atomie, najintensywniej z USA

27 września 2022, 06:30 Alert

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odwiedziła konferencję generalną Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu domagając się zawieszenia Rosji w tej organizacji oraz demilitaryzacji Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Spotkała się także z potencjalnymi dostawcami technologii jądrowych, podpisując nowe porozumienie z USA.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz Jennifer Granholm, sekretarz energii USA. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz Jennifer Granholm, sekretarz energii USA. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

Zawieszenie Rosji w MAEA

Atak Rosji na Ukrainę wiąże się z okupacją Elektrowni Zaporoże, największego obiektu tego typu w Europie, a także licznymi prowokacjami z jej udziałem, z ostrzałem włącznie. – W czasie, kiedy tu obradujemy tereny Ukrainy są zajęte przez rosyjskie wojska. Żądamy derusyfikacji okupowanych terenów i ich pełnej demilitaryzacji. Do tego czasu Rosja powinna być zawieszona jako członek MAEA. Jeżeli Federacja Rosyjska nie spełni tych warunków, powinna zostać wyrzucona z organizacji – mówiła Moskwa. – Z całą mocą potępiamy te agresywne działania. Wzywamy Rosję do natychmiastowego wdrożenia uchwał Rady Gubernatorów MAEA, zainicjowanych wspólnie przez Polskę i Kanadę, w tym ostatniej, przyjętej przez Radę 15 września 2022 roku, o zaprzestaniu wszelkich działań militarnych skierowanych przeciwko elektrowni jądrowej w Zaporożu i wszelkim innym obiektom jądrowym na terytorium Ukrainy.

Minister Moskwa ponowiła wezwanie do zawieszenia Rosji w MAEA.

Rozmowy o atomie

– Na marginesie konferencji odbyły się również spotkania bilateralne z delegacjami Kanady, Korei, Francji, Ukrainy, Arabii Saudyjskiej oraz USA. Podczas spotkań omówiono kwestie europejskiego i krajowego bezpieczeństwa energetycznego w kontekście nadchodzącej zimy oraz dynamicznej sytuacji na rynkach energii. Podczas spotkań poruszono tematy dotyczące sytuacji na Ukrainie oraz działań Rządu RP związanych z budową elektrowni jądrowych w Polsce – podaje resort klimatu.

– Podczas konferencji miało także miejsce podpisanie porozumienia o współpracy (Memorandum of Understanding) między Państwową Agencją Atomistyki (PAA) a Komisją Dozoru Jądrowego USA (US Nuclear Regulatory Commission) – informuje resort. Amerykanie mają także współpracować z Polakami na rzecz wzmocnienia suwerenności Ukrainy za pośrednictwem MAEA.

Polska ma zdecydować w październiku w sprawie wyboru partnera technologicznego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Chce rozpocząć budowę pierwszego reaktora w 2026 roku i ukończyć ją w 2033 roku, by mieć docelowo 6-9 GW energetyki jądrowej w 2043 roku. Otrzymała oferty z Francji (EDF), Korei (KHNP) oraz USA (Westinghouse-Bechtel). Operator Polskie Elektrownie Jądrowe kontynuuje przygotowania do budowy, w ostatnim czasie złożywszy wniosek do PAA o ocenę bezpieczeństwa elektrowni jądrowych.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czas na atomowy wrzesień z dobudówką