Bez kategorii

Polska rozmawiała z Chinami o bezpieczeństwie w górnictwie

Fot. Polska Grupa Górnicza

W minionych 10 latach wydobycie węgla w Chinach zwiększyło się niemal dwukrotnie; liczba wypadków śmiertelnych zmalała w tym czasie o 80 proc., zamknięto 20 tys. niebezpiecznych kopalń – mówili w Katowicach przedstawiciele chińskiej Państwowej Administracji Bezpieczeństwa w Kopalniach Węgla.

O strategii pekińskiego rządu w branży wydobywczej rozmawiano podczas poniedziałkowej wizyty delegacji chińskiego nadzoru górniczego oraz największych chińskich kopalń węgla kamiennego w Wyższym Urzędzie Górniczym (WUG) w Katowicach. Sześcioosobowej delegacji przewodniczył Li Wanjiang, zastępca dyrektora Państwowej Administracji Bezpieczeństwa w Kopalniach Węgla.

Z informacji przekazanych przez Li Wanjianga wynika, że wdrażana od dwóch lat przez chiński rząd strategia dla górnictwa przynosi wymierne efekty. Problemy i wyzwania górnictwa chińskiego oraz polskiego są podobne, choć sektory wydobywcze w Polsce i Chinach są zdecydowanie odmienne pod względem ilości wydobycia, liczby kopalń i stanu zatrudnienia.

Wśród ok. 9 tys. chińskich kopalń węgla kamiennego są zakłady o najwyższym światowym standardzie technicznym, ale są i takie, które nie są w stanie podołać nowym wymogom w zakresie bezpieczeństwa pracy.

Z danych wynika, że chińskie kopalnie o przestarzałych metodach wydobycia mają zaledwie ok. 10-procentowy udział w rocznym wydobyciu, ale generują ok. 60 proc. wszystkich wypadków w chińskim górnictwie. Dlatego w strategii rządowej przewidziano ich stopniowe eliminowanie z rynku poprzez zapewnienie pomocy, w tym finansowej, na rozwiązywanie problemów w zakresie poprawy bezpieczeństwa w najnowocześniejszych kopalniach.
“Nacisk na bezpieczeństwo i poszanowanie złóż kopalin stwarzają pole do współpracy i wymiany doświadczeń polskiego i chińskiego nadzoru górniczego oraz wzajemnego uczenia się najskuteczniejszych rozwiązań podobnych problemów” – oceniła po poniedziałkowym spotkaniu rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk.

Wiceprezes WUG Wojciech Magiera zapoznał gości ze strukturą organizacyjną i funkcjonowaniem polskiego nadzoru górniczego oraz zagrożeniami występującymi w polskich kopalniach. Omówiono też główne przyczyny wypadków w polskim górnictwie w ostatnich latach. Chińczycy szczególnie interesowali się sankcjami nakładami na osoby odpowiedzialne za stan bezpieczeństwa w zakładach górniczych – w Chinach maksymalna kara to siedem lat pozbawienia wolności – oraz metodami zwalczania zagrożenia metanowego w polskich kopalniach.

Z produkcją przekraczającą 3,5 mld ton rocznie Chiny są największym na świecie producentem węgla kamiennego. Polska produkcja to niewiele ponad 70 mln ton węgla rocznie. Jak wynika z lipcowej analizy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, docelowo Chiny zamierzają zredukować produkcję węgla o 500 mln ton rocznie w ciągu następnych 3-5 lat. Dlatego – czytamy w analizie – krajowe wydobycie w Chinach w tym roku ma obniżyć się o 280 mln ton (7,5 proc.) wobec zeszłorocznego poziomu produkcji, który wyniósł 3,75 mld ton. Import węgla do Chin ma utrzymywać się na poziomie 20 mln ton miesięcznie w drugiej połowie roku.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Belgia zostaje przy atomie

Belgijski parlament przegłosował 15 maja ustawę, która ma uchylić ustawę z 2003 roku, która  określała dokładny plan stopniowego wycofywania się...
Źródło: Freepik

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed fałszywymi reklamami z udziałem influencerów

Ministerstwo Cyfryzacji apeluje o szczególną ostrożność wobec reklam internetowych, w których wykorzystuje się wizerunek znanych osób – w tym polityków...
Komisja Europejska. Fot. Jędrzej Stachura

KE: Unijne standardy nie podlegają negocjacjom z USA

Unijne standardy, szczególnie te dotyczące żywności i zdrowia, są święte i nie będą przedmiotem rozmów ani z USA, ani z...

Udostępnij:

Facebook X X X