Mozolna walka Polski ze smogiem i pewne sukcesy. Spięcie

6 października 2023, 07:30 Ciepłownictwo

W najnowszym odcinku podcastu Spięcie dziennikarze BiznesAlert.pl Jacek Perzyński i Jędrzej Stachura rozmawiają o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce oraz prowadzonych działaniach mających na celu zmniejszenie smogu w sezonie grzewczym.

– Walka ze smogiem to proces, który trwa wiele lat, a wymierne efekty nie pojawią się natychmiast. Wymaga to skoordynowanej i przewidywalnej polityki, a na chwilę obecną czegoś takiego w Polsce nie ma – mówi redaktor Jacek Perzyński.

– Jeszcze dwa lata temu w Polsce mieliśmy prawdziwy boom na fotowoltaikę, gdzie roczna moc zainstalowanych urządzeń sięgała 1-2 GW. Jednak w ciągu kilku miesięcy cały system został zdemontowany, gdy zlikwidowano korzystne rozliczenia dla prosumentów, co spowodowało spadek zainteresowania fotowoltaiką. Obecnie nadal notujemy wzrost instalacji tych urządzeń, ale warunki dla prosumentów nie są tak korzystne jak w dwa lata temu – podkreśla.

– Mimo pewnych sukcesów w walce ze smogiem, wciąż pozostaje wiele do zrobienia, blisko trzy miliony domów ogrzewanych jest starymi kotłami na węgiel lub drewno zatruwającymi powietrze, podobnie duża jest liczba domów mieszkalnych o bardzo słabym ociepleniu, które pożerają ogromne ilości paliwa, drenują budżety domowe i generują smog – wskazuje redaktor Perzyński.

– Z jednej strony mamy w Polsce pionierów w walce ze smogiem. Dobrym przykładem jest Kraków, gdzie na skutek prowadzonej kampanii liczba dni smogowych ze 120 zmniejszyła się do około 40. Z kolei Katowice bardzo mocno zazieleniają swoje tereny miejskie, co niszczy stereotyp „zanieczyszczonego Śląska”. Jednak cały czas mamy takie samorządy, które nie dostrzegają problemu smogu i nie czynią kompletnie nic. Przykładów takich miast jest wiele, a są widoczne w sezonie grzewczym na południu Polski – wyjaśnia.

– Zjawiska smogu nie można w żaden sposób bagatelizować, gdyż przyczynia się od do licznych zachorowań na astmę, pylicę i alergii. Według danych WHO w Polsce rocznie notujemy 50 tys. przedwczesnych zgonów w wyniku zanieczyszczenia powietrza – podsumowuje redaktor Jacek Perzyński.