Polska Spółka Gazownictwa straciła na inwestycji „Powiśle Park” ponad 20 mln zł

24 sierpnia 2016, 09:15 Alert

W związku z ujawnionymi licznymi nieprawidłowościami dotyczącymi kwestii budowy biurowca Powiśle Park wybudowanego na warszawskim Powiślu z pierwotnym przeznaczeniem na siedzibę centrali Polskiej Spółki Gazownictwa oraz jego późniejszej sprzedaży, sprawą zajmują się obecnie Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz prokuratura.

Przypominamy, że zarządy Polskiej Spółki Gazownictwa oraz Spółki Powiśle Park 16 czerwca br. złożyły zawiadomienie do prokuratury. Dotyczy ono między innymi niegospodarności, polegającej na zainwestowaniu ogromnych środków w budowę biurowca przy ulicy Kruczkowskiego w Warszawie, który docelowo miał stać się siedzibą Polskiej Spółki Gazownictwa oraz Oddziału Warszawskiego PSG, a następnie rezygnacji z tego celu, mimo braku ekonomicznego uzasadnienia tej decyzji, przez co zarówno PSG, jak i cała Grupa Kapitałowa PGNiG mogły ponieść duże straty finansowe.Dodatkowo PSG poniosła wysokie straty wyposażając pomieszczenia biurowe w budynku w momencie, w którym decyzja o jego sprzedaży została już podjęta.

Zawiadomienie dotyczy również pominięcia oferty zakupu biurowca przez Polski Holding Nieruchomości, a podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży budynku z firmą Ad Pilot, przez co PSG i PP również mogły ponieść szkody finansowe.

PSG zwraca uwagę, że nieścisłe są wyliczenia strat, poniesionych przez spółkę, a wynoszące według TVN 24 około 1,5 miliona złotych. Całkowite wydatki, poniesione na budowę biurowca to 176,7 miliona złotych. Biurowiec sprzedano natomiast za kwotę 156,5 miliona złotych. Różnica wynosi więc 20,2 miliona złotych, która to kwota może stanowić stratę Polskiej Spółki Gazownictwa.
Poprzedni zarząd PSG w kwietniu 2014 r. zawarł z Bolero Investments Sp. z o.o. umowę najmu powierzchni biurowych przy ul. Równoległej 4a na okres 7 lat. Szacunkowy koszt wynajmu powierzchni biurowych sięgnie w sumie 38,7 mln złotych, co również jest stratą Polskiej Spółki Gazownictwa, wynikającą z niegospodarności poprzedniego Zarządu PSG. Zmiana decyzji wykorzystania biurowca przeznaczonego pierwotnie na siedzibę Spółki wymagała bowiem konieczności wynajmu siedziby dla warszawskiego oddziału PSG w innej lokalizacji na zasadach komercyjnych.

Według PSG wszystkie nakłady i koszty związane z operacjami, wynikającymi ze zmiany koncepcji inwestycji i wykorzystania biurowca Powiśle Park – straty spółki – mogą sięgnąć kwoty minimum 60 mln zł.

Kolejną sprawą, wymagającą według PSG dokładnego zbadania, jest kwestia umowy przedwstępnej podpisanej z firmą grupy Ad Pilot. W umowie tej firma Ad Pilot uzyskała prawo wynajmu powierzchni biurowych w okresie od 30 lipca 2015 r. do 1 lipca 2017 r. W tym czasie miała być dokonana ostateczna spłata umowy kupna biurowca. W okresie od 1 sierpnia 2015 do 1 grudnia 2015 spółka Ad Pilot mogła wynajmować powierzchnie biurowe bez udziału w zysku Spółki Powiśle Park. Od 1 grudnia 2015 r. do 1 lipca 2017 r. Powiśle Park ma otrzymywać kwotę 5,5 euro za metr kwadratowy. Tymczasem standardowe stawki wynajmu powierzchni biurowych w tej lokalizacji wynoszą ok. 19 – 20 Euro za metr kwadratowy.

CIRE.pl

Więcej: Wójcik: Jak szeroka jest afera PGNiG-Powiśle?