AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Polska upomina się o sprawiedliwość w dyskusji o oszczędzaniu gazu na pohybel Rosji

Anna Moskwa. Fot. MKiŚ

Anna Moskwa. Fot. MKiŚ

Państwa członkowskie zareagowały różnie na propozycję Komisji Europejskiej wprowadzenia ograniczeń dobrowolnych zużycia gazu o 15 procent. Polska jest wśród nich i ma najbardziej radykalną odpowiedź, upominając się o sprawiedliwość.

Financial Times podaje, że nowy szkic regulacji w tej sprawie zawiera zapis o uzależnieniu oszczędności od tych dwóch czynników. Wyjątki mają dotyczyć także krajów, które mogą zapewnić gaz sąsiadom a także dla przemysłu krytycznego dla wspólnego rynku unijnego.

Alarm gazowy zmuszający kraje członkowskie do obowiązkowej redukcji popytu na gaz ma być wprowadzony tylko w razie ogłoszenia stanu zagrożenia na rynku gazu przewidzianego w rozporządzeniu o bezpieczeństwie dostaw SOS przez pięć krajów (Bruksela proponowała dwa), a decyzja musi zostać poparta przez większość członków Unii.

Wśród krytyków pomysłu Komisji znalazły się Polska i Hiszpania niezależne od gazu z Rosji oraz posiadające odpowiednie zapasy surowca, a także mogące wspierać sąsiadów dostawami. BiznesAlert.pl ustalił, że Polacy oczekują, że Komisja Europejska nie będzie narzucać celów redukcji zużycia gazu. Chcą także, aby decyzja o obowiązkowej redukcji zużycia gazu była podejmowana przez Radę Unii Europejskiej. Polacy uznali, że ochrona interesów gospodarczych jednego państwa członkowskiego nie może odbywać się kosztem innego. Oceniają, że rozporządzenie SOS wprowadza wystarczające mechanizmy solidarności, a nie powinny one obniżać bezpieczeństwa energetycznego żadnego z państw członkowskich.

Nawet bez tych mechanizmów udział gazu rosyjskiego w Europie spadł z 40 procent w 2021 roku do około 20 w czerwcu 2022 roku po ataku Rosji na Ukrainę i systematycznym ograniczaniu podaży przez Gazprom od wakacji 2021 roku. Komisja proponuje ograniczenie w celu mniejszego zużycia zapasów przed tą i następną zimą.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Deeskalacja przez eskalację, czyli zalać Baltic Pipe do pełna (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Drony zdominują pola bitew. Polko: będzie je wspierać AI

Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała istotną rolę pojazdów bezzałogowych na współczesnym polu bitwy. Drony przeprowadzają zwiad, są „oczami” artylerii, służą...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
Ukraińskie drony (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Kijów zainwestuje 6.2 mln dolarów w drony przechwytujące Shahedy

Stolica Ukrainy uruchamia program „Czyste niebo” o wartości 260 mln hrywien (ok. 6,2 mln dolarów). Nowy system ma wzmocnić ochronę...

Udostępnij:

Facebook X X X