TOP 2020. Zobacz najpopularniejsze artykuły minionego roku

2 stycznia 2021, 07:31 Alert
TOP2020 BiznesAlert.pl fot. Gabriela Cydejko
TOP2020 BiznesAlert.pl fot. Gabriela Cydejko

Niedawno skończył się 2020 rok, więc z tej okazji postanowiliśmy przedstawić Państwu dziesięć najpopularniejszych artykułów z tego okresu.

1. Sawicki: Ciemna strona domowej fotowoltaiki, czyli ile kosztuje czyszczenie paneli 

Panele fotowoltaiczne powoli stają się codziennością na dachach polskich domów i rzadziej budynków użyteczności publicznej. Mowa tutaj głównie o zaoszczędzonych rachunkach za energię elektryczną. Część ekspertów mówi także o drugiej stronie paneli fotowoltaicznych, a więc ich użytkowaniu, co często pociągnąć może za sobą dodatkowe koszty, o których jednak mówi się rzadziej. Tak jest w przypadku mycia paneli fotowoltaicznych. Czy jest to ukryty koszt? – pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl.

2. Jakóbik: Ofensywa Chin przeciwko Polsce za Huawei z Nord Stream 2 w tle 

Chińczycy mogą wykorzystywać spór o Nord Stream 2 do karania Polski za to, że blokuje Huawei podejrzewany o szpiegowanie na korzyść Pekinu – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

3. L. Duda: Polityka wsparcia fotowoltaiki nie może być jednostronna (ANALIZA)

Jednostronna polityka wspierania fotowoltaiki obok oczywistych korzyści niesie poważne zagrożenia. W szczególności prowadzi do niepożądanych, długofalowo, następstw wyborów inwestorów na rynku budownictwa mieszkaniowego – ostrzega Ludomir Duda, audytor rynku energetycznego. 

4. Jakóbik: Wodór z Baltic Pipe, czyli klucz Polski do skarbca unijnego

Dokumenty unijne potwierdzają, że infrastruktura gazowa, która będzie umożliwiała dostawy wodoru i biogazu, będzie mogła liczyć na dalsze wsparcie z Unii Europejskiej. Czas budować Polskę Hydrogen Ready – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

5. Jakóbik: Strategia metanowa, czyli bat na LNG z USA dla Polski?

Komisja Europejska ma przedstawić dziś strategię metanową. Lobbyści już pracują nad tym by wykorzystać regulacje, które będą jej konsekwencją, do promocji gazu z Rosji i blokowania LNG z USA – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

6. Sawicki: Jak petycja przeciwko Baltic Pipe w Danii okazała się niewypałem

Sprzeciw wobec gazociągu Baltic Pipe, który ma przesyłać gaz norweski przez Danię do Polski przybierał różne formy, ale jego niewielka skala nie wpływała w żaden sposób na tempo prac. Poważną przeszkodą mogła być inicjatywa ustawodawcza, której celem miała być blokada budowy gazociągu ze względów – jak podają inicjatorzy – społecznych i środowiskowych. Tak się jednak nie stanie. Inicjatywa zbierania podpisów pod projektem blokującym budowę Baltic Pipe spaliła na panewce – pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl.

7. Baca-Pogorzelska: Znamy szczegóły planu ratunkowego dla górnictwa 

Kopalnie Ruda (Bielszowice, Halemba, Pokój) oraz Wujek w Polskiej Grupie Górniczej,  a w Tauronie Wydobycie Janina lub Sobieski zostaną zamknięte. W PGG zostanie zamrożona na cztery lata „czternastka”, a 30 procent wynagrodzenia będzie zależne od wydajności. Ministerstwo aktywów państwowych potwierdza niedzielne informacje Biznesalert.pl – pisze Karolina Baca-Pogorzelska. 

8. Perzyński: Egipt vs. Etiopia. Czy czeka nas pierwsza wojna o wodę? 

Spełnia się czarna przepowiednia wojen o wodę, chociaż być może nie w dosłownym znaczeniu. Przedmiotem sporu jest Nil i jego starożytna siła, zasobność w wodę i ogromna tama, a stronami konfliktu są Egipt i Etiopia. Mimo że to wciąż tylko wojna na słowa, to fakt, że woda z Nilu jest potrzebna do picia jak i do transformacji energetycznej pokazuje, w jaki sposób kwestie klimatu bezpośrednio mogą się wiązać z najbardziej podstawowym bezpieczeństwem – pisze Michał Perzyński, redaktor BiznesAlert.pl.

9. Marszałkowski: Lata temu Rosnieft wyrwał serce Jukosu. Dziś Rosja może za to słono zapłacić 

Niemalże 16 lat temu zaczęła się rozbiórka wówczas największego koncernu naftowego w Rosji. Na jego zgliszczach wyłonił się nowy mocarz, który do tamtego momentu był słabeuszem w rosyjskim teatrze spółek energetycznych. Tamte wydarzenia powracają z różną zmiennością do dziś, rodząc emocje i dyskusje nie tylko w kontekście energetyki, ale i czystej polityki – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl

10. Marszałkowski: Problemy Rosji u wrót Arktyki 

Arktyka jest dla Rosji oknem na świat walki o udziały w globalnym rynku surowców. Tamtejsze inwestycje są koniecznością dla rosyjskiego przemysłu węglowodorowego, jeżeli nie chce utracić silnej pozycji na świecie. Wymagają one jednak ogromnych środków finansowych, technologii, cierpliwości oraz umiejętności współdziałania – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.