Polacy nie czekają na koalicję i już teraz szkolą ukraińskie załogi czołgów Leopard

14 lutego 2023, 07:15 Alert

Polscy żołnierze rozpoczęli szkolenie Ukraińców z obsługi czołgów Leopard. – Nie czekamy, aż powstanie koalicja państw chcących przekazać czołgi Leopard. […] Chodzi o to, żeby zatrzymać rozwój imperium rosyjskiego – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Ośrodku Szkolenia Leopard w Świętoszowie.

– My nie czekamy, aż powstanie koalicja państw chcących przekazać czołgi Leopard na Ukrainę. Rozpoczęliśmy już szkolenie ukraińskich żołnierzy na czołgach Leopard. Jak mówił pan prezydent, czołgiści to ludzie, którzy mają za sobą doświadczenia wojenne. Wcześniej użytkowali sprzęt postsowiecki, a dziś szkolą się do użytkowania sprzętu zachodniego. Sprzęt ten ma niewątpliwą przewagę. Chodzi o to, żeby zatrzymać rozwój imperium rosyjskiego. Ukraińcy dzielnie bronią swojego kraju – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Ośrodku Szkolenia Leopard w Świętoszowie.

– Umówiłem się ze swoim niemieckim odpowiednikiem ministrem Pistoriusem, że strona polska będzie skoncentrowana na budowie koalicji państw, które posiadają czołgi Leopard 2A4. Niemcy będą budowały koalicję państw, które posiadają czołgi Leopard 2A6. Mogę powiedzieć wprost, że taka koalicja powstaje, między innymi Kanada już przekazała do Polski czołgi, na których ćwiczą żołnierze ukraińscy, wraz z instruktorami kanadyjskimi. Czekamy na czołgi norweskie wraz z instruktorami, zaawansowane są także rozmowy ze stroną hiszpańską – poinformował Mariusz Błaszczak.

Szef MON zaznaczył, że wsparcie Ukrainy musi być oparte na szerokiej koalicji. Jutro w Brukseli wicepremier M. Błaszczak weźmie udział w kolejnym posiedzeniu grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy, która zrzesza ponad 50 krajów, w tym sojuszników z NATO.

Ministerstwo obrony narodowej informuje, że szkolenie realizowane w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej obejmuje m.in. szkolenie załóg czołgów Leopard. Koordynację Misji powierzono dowódcy 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. Szkolenie ukraińskich czołgistów w Polsce wspierają również w roli instruktorów sojusznicy z Kanady.

Ministerstwo obrony narodowej/Jędrzej Stachura

Wojsko pomoże PSE chronić infrastrukturę krytyczną