Polska, Ukraina i Litwa chcą wspólnie zbudować hub energetyczny

14 listopada 2018, 08:30 Alert

Realizacja projektu miałaby zmniejszyć zależność tych państw od Rosji. Zakłada on wspólne inwestycje energetyczne.

Linie wysokiego napięcia. Fot. pixabay.com

– Powstanie wschodnioeuropejskiego hubu energetycznego pozwoli Ukrainie, Polsce oraz Litwie stać się energetycznie niezależnymi o Rosji – uważa przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, Andriej Parubij.

– Omówiliśmy wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego. Skupiliśmy się przede wszystkim na pomyśle stworzenia jednego hubu gazowego. Chodzi o połączenie naszych elektrowni oraz dostaw gazu, ponieważ LNG, które trafia nad Bałtyk oraz do magazynu tego surowca na Ukrainie, pozwala stworzyć wspólną infrastrukturę. Ta z kolei da nam szansę na uniezależnienie się od Rosji – powiedział Parubij na wspólnej konferencji prasowej z marszałkami Sejmu Polski i Litwy.

Jak informuje agencja Interfax po zakończeniu IX Posiedzenia Zgromadzenia Międzyparlamentarnego Ukraina-Polska-Litwa, wydano wspólną rezolucję, w której podkreślono szczególne znaczenie rozwoju projektu wschodnioeuropejskiego hubu energetycznego. Dokument zakłada, że jego sygnatariusze połączą poszczególne elementy swojej infrastruktury krytycznej (linie energetyczne, gazociągi, drogi i połączenia kolejowe), a także infrastruktury regionalnej, znajdujące się przy granicy Polski z Ukrainą. IX Posiedzenie Zgromadzenia Międzyparlamentarnego Ukraina-Polska-Litwa odbyło się w Wilnie w dniach 12-13 listopada.

Interfax/Piotr Stępiński