AlertDrogiInfrastruktura

Polscy i ukraińscy politycy debatują nad transportem łączącym oba kraje

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wicepremier ds. odbudowy, minister rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Oleksandr Kubrakov oraz minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Źródło: Ministerstwo infrastruktury

W trakcie trwających konsultacji polsko-ukraińskich odbyło się spotkanie dotyczące sektora transportowego. Poruszono między innymi kwestię przepisów liberalizujących transport drogowy towarów na linii Unia Europejska – Ukraina.

Ministerstwo infrastruktury poinformowało o trwających w Warszawie konsultacjach polsko-ukraińskich. Polskiej stronie przewodzi Donald Tuska, a ukraińskiej Denys Szmyhala. W jej ramach odbyło się spotkanie dotyczące sektora transportowego, w którym udział wziął Dariusz Klimczak, minister infrastruktury i Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej oraz Oleksandra Kubrakova, wicepremier Ukrainy ds. odbudowy i minister rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury i wiceministrowie Serhiya Dekacha i Oleksandry Azarkhiny.

Obie strony omówiły informacje w ramach współpracy transportowej i infrastrukturalnej, ze szczególnym uwzględnieniem rynku transportu drogowego oraz rewizji umowy Unii Europejskiej z Ukrainą, która liberalizuje transport drogowy towarów. Uczestnicy spotkania omówili również przyśpieszenie realizacji wspólnych projektów transportowych, które wykorzystują fundusze uzyskane z Unii Europejskiej w postaci środków Instrumentu Łącząc Europę (CEF) i akcesji w zakresie transportu i infrastruktury Ukrainy do Unii.

Politycy z obu krajów omówili środki jakie zostały podjęte, aby protestujący polscy przewoźnicy zaprzestali blokady dróg dojazdowych do przejść granicznych łączących oba państwa. Minister Klimczak wskazał na konieczność Dariusz Klimczak wskazał na kilka istotnych aspektów, min. na potrzebę uruchomienia infolinii ukraińskiego systemu e-kolejki w języku polskim i na pilną potrzebę ustalenia jednolitego wzoru raportu danych w zakresie operacji przewoźników z przekroczeniem granicy polsko-ukraińskiej.

— Jestem usatysfakcjonowany, że dziś przedyskutowaliśmy konieczność wprowadzenia zmian do Umowy UE-Ukraina liberalizującej transport drogowy. Cieszę się, że pan premier Kubrakov wyraził chęć szukania kompromisu w tej sprawie. Jest to niezwykle ważna deklaracja. Liczę na dalszą konstruktywną postawę strony ukraińskiej w negocjacjach z Komisją Europejską. Zapewniłem także naszych ukraińskich przyjaciół o woli naszego resortu udzielenia wsparcia Ukrainie w procesie akcesji do Unii Europejskiej w wymiarze transportowym. Chcemy dzielić się z nimi naszym doświadczeniem w zakresie wdrażania prawa i standardów UE — powiedział minister Dariusz Klimczak.

Ministerstwo infrastruktury / Marcin Karwowski

Fedorska: Polscy dostawcy paliw tracą na blokadzie granicy z Ukrainą


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?
Prace na statku układającym rurociąg Lorelay na Morzu Północnym, Holandia, 18 lipca 2025 r. Rurociąg do transportu CO2 na potrzeby systemu transportu i składowania CO2 Portos. EPA/JEROEN JUMELET

Holandia łapie CO2, by ratować Unię. Polska tylko zerka

W przyszłym roku Holandia wystartuje z projektem Porthos, umożliwiającym wychwyt i składowanie milionów ton dwutlenku węgla rocznie. W ten sposób...

Udostępnij:

Facebook X X X