Ukraina zwiększa moc rewersu gazowego z Polski

17 października 2019, 06:00 Alert
Polska Ukraina gaz Naftogaz
Połączenie gazowe Polska-Ukraina. Grafika: Naftogaz

Modernizacja tłoczni w Komarnie pod Lwowem pozwoliła zwiększyć przepustowość do 6,6 mld m sześc. rocznie dostaw rewersowych z kierunku zachodniego, czyli z Polski. To 18 mln m sześc. na dobę.

Test rewersu ma się odbyć pod koniec października. Operator gazociągów przesyłowych Ukrtransgaz informuje, że jest to szczególnie istotne przed sezonem grzewczym 2019/2020. Z końcem tego roku wygasa kontrakt przesyłowy Gazprom-Naftogaz. Trwają negocjacje na temat podpisania nowej umowy. Bierze w niej udział Komisja Europejska. Przedstawiciele Naftogazu przyznają w rozmowie z BiznesAlert.pl, że problemy z dostawami gazu z Rosji uznają za „scenariusz bazowy”.

Większedostawy fizyczne z Polski będą możliwe dzięki budowie Gazociągu Polska-Ukraina, który może powstać po 2021 roku. Oprócz aspektu bezpieczeństwa, zwiększenie dostaw gazu przez Polskę na Ukrainę to szansa na zarobek firm z obu krajów, które mogą zyskać na różnicy cenowej między gazem kupowanym latem i sprzedawanym z magazynów ukraińskich zimą.

Ukrtransgaz/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska i Ukraina mogą razem zarabiać na LNG z USA