Umowa o projektowaniu atomu z USA w Polsce „w najbliższym czasie”

24 czerwca 2020, 22:00 Alert
Andrzej Duda i Donald Trump. Źródło: Twitter KPRP
Andrzej Duda i Donald Trump. Źródło: Twitter KPRP

– Pracujemy nad porozumieniem, które pozwoli rozwijać energetykę jądrową przy użyciu technologii od jednej z naszych dużych firm – przyznał prezydent USA Donald Trump podczas wizyty jego polskiego odpowiednika Andrzeja Dudy w Białym Domu. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział umowę w tej sprawie „w najbliższym czasie”.

Biały Dom podsumował współpracę Polski i USA, także w sektorze jądrowym. Przyznaje, że oba kraje pracują nad porozumieniem o cywilnym wykorzystaniu energetyki jądrowej dużej skali w technologii amerykańskiej.

– W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa pomiędzy rządami USA i Rzeczpospolitej Polskiej, która umożliwi rozpoczęcie prac projektowych dotyczących elektrowni jądrowej – zdradził prezydent Andrzej Duda. – Podmioty, które będą brały w tym udział, już w tej chwili są wytypowane, uzgodnienia są bardzo daleko posunięte. Z polskiej strony te negocjacje od dawna już prowadzi Piotr Naimski (pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej – przyp. red.). Obecnie konkludują w zawarcie stosownej umowy.

– Podkreślając fakt, że bezpieczeństwo energetyczne jest tożsame z bezpieczeństwem narodowym, Polska i Stany Zjednoczone będą promować dywersyfikację energetyczną, wolny rynek energii oraz wzmocnioną współpracę. Wyrażamy szczególne zadowolenie z naszego partnerstwa jeśli chodzi o dostawy dla Polski amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG), a także rozpoczęcia nowego rozdziału w naszej współpracy energetycznej poprzez partnerstwo na rzecz rozwoju polskiego sektora cywilnej energii jądrowej – czytamy w oficjalnym oświadczeniu prezydentów ze spotkania.

Wojciech Jakóbik