PGNiG Supply & Trading z Grupy Kapitałowej PGNiG zostało uczestnikiem węgierskiej giełdy gazu CEEGEX.
PGNiG wchodzi do Wyszehradu
To już kolejna taka decyzja PGNiG, które chce wzmacniać pozycję rynkach hurtowych Europy Środkowo-Wschodniej. Wcześniej spółka-córka PGNG rozpoczęła handel gazem w Czechach i na Słowacji.
Na stronie giełdy węgierskiej czytamy, że głównym celem CEEGEX jest stworzenie płynnego regionalnego rynku gazu, zgodnego z wiodącymi międzynarodowymi praktykami, oferującego swoim partnerom długoterminowe rozwiązania przy wykorzystaniu dostępnej infrastruktury.
Połączyć Węgry i Polskę
Warto przypomnieć, że Węgry to jeden z kluczowych krajów z punktu widzenia rozwoju rynku gazu w regionie w budowy Korytarza Północ-Południe. Między Słowacją a Węgrami już teraz działa połączenie gazowe, które powstało w 2015 roku. Jego łączna przepustowość wynosi obecnie 4,5 mld m sześć. rocznie. Kluczową inwestycją, aby połączyć rynki gazowe w Polsce i na Węgrzech, będzie wybudowanie połączenia gazowego między Polską a Słowacją. Węgry już w 2018 roku sygnalizowały zainteresowanie dostawami gazu z polskiego terminalu LNG.
Gazociąg Polska-Słowacja
W wyniku realizacji tego projektu, kraje regionu uzyskają bezpośredni dostęp do nowych źródeł dostaw gazu z kierunku północnego – takich jak terminale LNG na Morzu Bałtyckim (Terminal LNG w Świnoujściu, Kłajpeda LNG poprzez Gazociąg Polska – Litwa (GIPL)) oraz z Norwegii (z planowanego gazociągu Baltic Pipe). Ma pozwolić na poprawę efektywności rynków gazu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Projekt będzie miał także pozytywny wpływ na zacieśnianie współpracy pomiędzy oboma krajami. Gazociąg ma być gotowy do końca tego roku lub na początku 2022 roku. Maksymalna przepustowość w kierunku Polski wyniesie 5,7 mld m sześc., rocznie oraz 4,7 mld m sześc., w stronę Słowacji.
PGNiG/Gaz-System/Bartłomiej Sawicki