Polska wybiera technologię atomu z USA z Koreą w tle

28 października 2022, 21:30 Alert

Polska potwierdza budowę atomu „w sprawdzonej i bezpiecznej technologii” amerykańskiego Westinghouse. Uchwała rządu w tej sprawie ma być gotowa w środę, drugiego listopada. Oprócz tego możliwy jest projekt „prywatny” z Koreańczykami z KHNP.

– Silny sojusz Polska-USA daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse Electric Company. Dziękuję Ambasadzie USA za współpracę. Uchwała Rady Ministrów w środę – podał premier Mateusz Morawiecki 28 października na Twitterze.

Westinghouse był jednym z trzech oferentów realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej zakładającego pierwszy reaktor w 2033 roku i 6-9 GW w 2043 roku. Oprócz niego zgłosiły się EDF z Francji oraz KHNP z Korei Południowej.

– Ta decyzja Polski nie tylko wzmacnia nasze relacje dwustronne w bezpieczeństwie energetycznym na pokolenia naprzód, ale daje także jasny sygnał Rosji, że NATO staje razem na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw, wzmocnienia współpracy klimatycznej i obrony przed używaniem przez Rosjan energetyki jako broni – powiedziała sekretarz energii USA Jennifer Granholm po ujawnieniu decyzji Polski.

Nieoficjalnie można usłyszeć, że rząd patronuje dodatkowemu projektowi jądrowemu z udziałem Polskiej Grupy Energetycznej, ZE PAK oraz KHNP na 2,8 GW oprócz, a nie zamiast układu z Westinghouse. List intencyjny w tej sprawie ma zostać podpisany 31 października. Tymczasem wicepremier Jacek Sasin potwierdził wizytę w Seulu tego dnia. – Mamy to! Pierwszą elektrownię jądrową w Polsce zbuduje amerykański Westingouse – przyznał na Twitterze. – To nie jest nasze ostatnie słowo. W poniedziałek w Seulu kolejne rozmowy o dużym projekcie dot. energetyki jądrowej. Konsekwentnie budujemy bezpieczeństwo energetyczne Polski – dodał.

Twitter/Wojciech Jakóbik

AKTUALIZACJA: 28 października 2022 roku, godz. 23.00 – wypowiedzi Jennifer Granholm i Jacka Sasina.

Jakóbik: Atomowa dobudówka Polski, czyli kimchi oprócz burgera?