Polska wydała już ponad pięć miliardów złotych na czyste powietrze

12 czerwca 2020, 14:15 Alert

Polska wydała już 5,2 mld zł na poprawę jakości powietrza. Minister klimatu Michał Kurtyka przekazał na konferencji prasowej, że dzięki obowiązującej od ubiegłego roku uldze termomodernizacyjnej Polacy zaoszczędzili ponad trzy miliardy złotych.

Minister Klimatu Michał Kurtyka. Fot.; Ministerstwo Klimatu.
Minister Klimatu Michał Kurtyka. Fot.; Ministerstwo Klimatu.

Kompleksowa termomodernizacja

Program kompleksowej termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła na bardziej przyjazne środowisku oraz bardziej efektywne energetycznie działa w Polsce od końca września 2018 roku. Przedsięwzięcie ma trwać do 2029 roku, a jego budżet ma wynieść 103 mld zł. Jednym z elementów programu jest ulga termomodernizacyjna. Podatnik musi wykazać koszty poniesione podczas termomodernizacji, aby skorzystać ze wsparcia. – Znamy już szacunkowe wyniki po ostatnim roku podatkowym – dzięki uldze termomodernizacyjnej Polacy zaoszczędzili ponad trzy miliardy złotych. To oznacza, że łącznie przeznaczyliśmy już ponad 5,2 mld zł na poprawę jakości powietrza – powiedział minister klimatu na konferencji prasowej.

– Dotychczas w ramach programu Czyste Powietrze zostało złożonych już ponad 142 tys. wniosków i zostało podjętych niemal 111 tys. uchwał o udzieleniu finansowania w kwocie blisko 2,2 mld zł – powiedział Kurtyka.

Od 15 maja działa nowa odsłona programu, która ma na celu usprawnić proces składania i weryfikacji wniosków. Beneficjent, czyli indywidualny inwestor w ramach dotychczasowej wersji programu „Czyste powietrze”, może otrzymać wsparcie finansowe w formie dotacji do 47 700 zł.

Bartłomiej Sawicki

Koronawirus nie oczyści polskich miast