EnergetykaOZEŚrodowisko

Polska wzmocni inwestycje w morskie farmy wiatrowe

Na konferencji Offshore Wind Poland 2024 organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej stwierdzono, że dalsze inwestycje w morskie i lądowe farmy wiatrowe są dla Polski priorytetem.

– Energia z wiatraków to przyszłość i w resorcie infrastruktury zdajemy sobie z tego sprawę. Kolejne lata to czas wyzwań i szans dla biznesu i polskiej administracji – powiedział Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu Ministerstwa Infrastruktury. 

Przedstawiciele rządu obecni na konferencji zgodzili się, że inwestycje w morską energetykę wiatrową (MFW) powinny być znacząco wzmocnione, aby Polska mogła w pełni wykorzystać swój potencjał w tym obszarze. Podkreślono, że transformacja energetyczna nie jest już odległym celem, lecz procesem, który dzieje się teraz i wymaga zdecydowanych działań oraz współpracy między sektorem publicznym i prywatnym.

W trakcie dyskusji poruszono również kwestie bezpieczeństwa inwestycji na Morzu Bałtyckim. Przywołano przykład Szwecji, która zrezygnowała z realizacji kilku projektów w tym regionie z powodu obaw związanych z bezpieczeństwem. Uczestnicy konferencji zapewnili jednak, że Polska jest przygotowana na takie wyzwania i dysponuje środkami oraz strategiami pozwalającymi wzmocnić ochronę infrastruktury energetycznej.

– Nie ma bezpieczeństwa państwa bez bezpieczeństwa militarnego, społecznego, żywnościowego i energetycznego – powiedział Miłosz Motyka, sekretarz w ministerstwie klimatu i środowiska.

Podkreślono również, że dalszy rozwój MFW wymaga nie tylko inwestycji w technologie, ale także stworzenia odpowiednich warunków prawnych i regulacyjnych. Przedstawiciele rządu zadeklarowali wsparcie w tym zakresie, aby Polska mogła stać się liderem transformacji energetycznej w regionie.

Mateusz Gibała


Powiązane artykuły

Zdjęcie ilustracyjne, Foto: clientearth

Polacy chcą większych wydatków na ochronę przed zmianami klimatu

70 procent Polek i Polaków oczekuje od rządu większych nakładów na bezpieczeństwo klimatyczne – wynika z raportu przygotowanego przez zespół...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X