Polski Holding Węglowy: Rząd mnoży byty ratujące górnictwo

30 marca 2016, 07:30 Alert

(Rzeczpospolita/CIRE)

Kopalnia Bogdanka. Fot. Wikimedia Commons.
Kopalnia Bogdanka. Fot. Wikimedia Commons.

W ramach planu ratowania polskiego górnictwa powstanie nie tylko Polska Grupa Górnicza (PGW), ale również Polski Holding Węglowy (PHW) – pisze „Rzeczpospolita” powołując się na plany resortu energii.

Jak zwraca uwagę dziennik, powszechnie zanany jest pomysł rządu utworzenia na bazie Kompanii Węglowej, Polskiej Grupy Węglowej, ale oprócz tego ministerstwo energii planuje powołanie jeszcze jednej spółki w ramach planu ratowania górnictwa. Ta druga spółka to Polski Holding Węglowy, którą mają utworzyć potrzebujący pomocy Katowicki Holding Węglowy oraz Węglokoks oraz Enea. Ta ostania ma wnieść do PHW przejętą niedawno Bogdankę.

Choć odpowiedzialny z restrukturyzację górnictwa wiceminister Tobiszowski zapewnia, że po wejściu do nowego holdingu Bogdanka nie straci samodzielności, to w ocenie analityków cytowanych przez „Rz” takie rozwiązanie źle wróży lubelskiej kopalni. Jak tłumaczą, dotychczas zazwyczaj łącznie rentownych podmiotów z nierentownymi nie sprzyjało tym pierwszym. Po za tym obawiają się oni, że Bogdanka będzie musiała podzielić się wolumenami sprzedaży ze śląskimi kopalniami.