Polacy i Amerykanie siadają do rozmów o przyszłości atomu

11 czerwca 2024, 15:00 Alert

Wiceministrowie klimatu i środowiska spotkali się z amerykańskim ambasadorem i przewodniczącym Komisji Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych, w celu omówienie współpracy energetycznej, w tym budowy polskich elektrowni jądrowych.

Polsko-amerykańskie rozmowy o atomie. Źródło: Ministerstwo klimatu i środowiska

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o spotkaniu wiceministrów Miłosza Motyki i Macieja Bando z Christopherem Hansonem przewodniczącym Komisji Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych (ang. Nuclear Regulatory Commision, NRC) i Markiem Brzezinskim, ambasadorem USA w Polsce. Tematem rozmów był rozwój relacji Polski i Zdanów Zjednoczonych w dziedzinie energetyki, w tym budowy polskich elektrowni jądrowych.

– Współpraca z USA wnosi istotny wkład w polską transformację klimatyczną i kompleksową modernizację polskiego systemu energetycznego. Dostrzegamy korzyści z wykorzystania energetyki jądrowej i jej wartość jako głównej technologii przemysłowej wnoszącej znaczący wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi i w rozwój społeczno-gospodarczy. Szczególnie w świetle agresji Rosji na Ukrainę – kiedy konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego – powiedział minister Bando.

Pierwsza polska elektrownia jądrowa, powstająca w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino przy udziale amerykańskiej firmy Westinghouse. Będzie zawierała trzy reaktory AP1000.

Ministerstwo klimatu i środowiska / Marcin Karwowski

Rutkiewicz: Infrastruktura towarzysząca atomu na Pomorzu wymaga zaangażowania samorządu (ROZMOWA)