Polskie Elektrownie Jądrowe przechodzą już formalnie pod skrzydła ministra Naimskiego

18 czerwca 2021, 07:00 Alert
konferencja_Energia_przyszlosci_2018__6_ Naimski
Piotr Naimski. Fot. Gaz-System

Spółka PGE EJ1 odpowiedzialna za realizację Programu Polskiej Energetyki Jądrowej zmieniła formalnie nazwę na Polskie Elektrownie Jądrowe. Przechodzi też pod nadzór ministra Piotra Naimskiego.

– W dniu 15 czerwca 2021 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym została zarejestrowana zmiana Umowy Spółki PGE EJ 1. Zgodnie z obecnym brzmieniem Umowy Spółka prowadzi działalność pod firmą Polskie Elektrownie Jądrowe spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – w skrócie PEJ sp. z o.o. Nowa nazwa obowiązuje od momentu rejestracji w KRS – czytamy w komunikacie.

Umowa spółki zakłada, że przygotuje proces inwestycyjny oraz zostanie inwestorem na budowie elektrowni jądrowych w Polsce o mocy 6-9 GW z wykorzystaniem technologii reaktorów wielkoskalowych trzeciej generacji i przy wsparciu rządu przy wyborze zagranicznego inwestora strategicznego oraz technologii. – Wprowadzone zmiany mają bezpośredni związek z podpisaną w marcu umową sprzedaży 100 procent udziałów w PGE EJ 1 przez koncerny PGE, Enea, KGHM i Tauron na rzecz Skarbu Państwa. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 maja 2021 roku prawa z udziałów wobec Spółki wykonuje w imieniu Skarbu Państwa Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej – informuje PEJ. Chodzi o ministra Piotra Naimskiego.

Polskie Elektrownie Jądrowe/Wojciech Jakóbik

Naimski: Udaje się Baltic Pipe, uda się atom (ROZMOWA)