Polskie Radio: Energetyka w rozmowach premiera w Waszyngtonie. Atom w grze?

11 kwietnia 2023, 07:00 Alert

Premier RP ma odwiedzić Waszyngton, gdzie będzie rozmawiał miedzy innymi o energetyce z wiceprezydent USA. Polska wciąż nie ma umowy projektowej z Bechtelem i Westinghousem mającymi budować atom na Pomorzu.

Kamala Harris i Mateusz Morawiecki. Fot. Kancelaria Premiera.
Kamala Harris i Mateusz Morawiecki. Fot. Kancelaria Premiera.

– Spotkanie szefa polskiego rządu z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych odbędzie się jutro w Waszyngtonie. Mateusz Morawiecki spotka się z Kamalą Harris w Białym Domu we wtorek o 14.30 czasu lokalnego, czyli o 20.30 czasu polskiego – czytamy w depeszy Polskiego Radio. – Rozmowa będzie dotyczyć bezpieczeństwa europejskiego, wojny na Ukrainie, bezpieczeństwa energetycznego oraz innych kwestii globalnych i regionalnych.

Polskie Elektrownie Jądrowe mają podpisać umowę projektową z amerykańskimi Bechtel oraz Westinghouse na budowę pierwszej elektrowni na Pomorzu. Trwają rozmowy o drugiej lokalizacji. Pierwotnie miały za nią odpowiadać te same firmy, co za pierwszą, zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej. Polacy wysyłają jednak sygnały w kierunku partnerów z Korei Południowej i Francji, że sprawa pozostaje otwarta.

– Konsorcjum Westinghouse i Bechtel oraz spółka Polskie Elektrownie Jądrowe w III kwartale planują podpisać kontrakt na prace projektowe dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Projektowanie siłowni w technologii AP1000 potrwa minimum dwa lata – podaje Polska Agencja Prasowa.

Polskie Radio 24/Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Co z atomem po odejściu ostatniego prezesa od Piotra Naimskiego?