AlertAtomEnergetykaEnergia elektrycznaInfrastruktura

Operator odsłania karty o tym jak wyprowadzi moc duetu atomu i OZE

Sieci elektroenergetyczne. Źródło: freepik

Sieci elektroenergetyczne. Źródło: freepik

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przedstawiły nowy plan rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034. Inwestycje mają umożliwić wyprowadzenie mocy z offshore, onshore i fotowoltaiki oraz przyłączenie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej i oddanie do użytku małych modułowych reaktorów (SMR).

Polskie Sieci Elektroenergetyczne zaprezentowały projekt nowego planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034 (PRSP). Jego realizacja ma pozwolić m.in. na wyprowadzenie do ok. 18 GW mocy z morskich elektrowni wiatrowych, 45 GW elektrowni fotowoltaicznych, ponad 19 GW farm wiatrowych oraz przyłączenie elektrowni jądrowej na Pomorzu, a także oddanie do eksploatacji małych reaktorów jądrowych.

Projekt „Planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2025 – 2034” zakłada m.in. budowę 4850 km torów nowych linii 400 kV, 28 nowych stacji i modernizację kolejnych 110 oraz budowę lądowej linii stałoprądowej (HVDC), łączącej północ z południem kraju.

– Dokument ten zawiera wariantowe scenariusze rozwoju Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, plany rozbudowy infrastruktury przesyłowej oraz wyniki analiz wystarczalności zasobów wytwórczych. Po przeprowadzeniu konsultacji dokument trafi do uzgodnienia z prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, a następnie będzie podstawą do prowadzenia inwestycji przez PSE – informuje spółka.

– Realizacja projektów przedstawionych w PRSP stanowi niezbędny element transformacji energetycznej Polski, a docelowo pozwoli na osiągnięcie przez nasz kraj neutralności klimatycznej w perspektywie 2050 roku. Planowane inwestycje stanowią odpowiedź na dynamicznie zachodzące zmiany i pozwolą przygotować na nie sieć – mówi Grzegorz Onichimowski, prezes PSE. Operator zaznacza, że PRSP uwzględnia zachodzące zmiany strukturalne w KSE, takie jak postępująca elektryfikacja ciepłownictwa i transportu oraz powstanie nowych dużych odbiorców energii elektrycznej, co wpłynie na wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i moc w systemie.

Szacowany koszt inwestycji to ok. 64 mld zł do 2034 roku.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne / Jędrzej Stachura

OZE w zeszłym roku pokonały węgiel brunatny w Polsce


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X