Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przedstawiły nowy plan rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034. Inwestycje mają umożliwić wyprowadzenie mocy z offshore, onshore i fotowoltaiki oraz przyłączenie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej i oddanie do użytku małych modułowych reaktorów (SMR).
Polskie Sieci Elektroenergetyczne zaprezentowały projekt nowego planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034 (PRSP). Jego realizacja ma pozwolić m.in. na wyprowadzenie do ok. 18 GW mocy z morskich elektrowni wiatrowych, 45 GW elektrowni fotowoltaicznych, ponad 19 GW farm wiatrowych oraz przyłączenie elektrowni jądrowej na Pomorzu, a także oddanie do eksploatacji małych reaktorów jądrowych.
Projekt „Planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2025 – 2034” zakłada m.in. budowę 4850 km torów nowych linii 400 kV, 28 nowych stacji i modernizację kolejnych 110 oraz budowę lądowej linii stałoprądowej (HVDC), łączącej północ z południem kraju.
– Dokument ten zawiera wariantowe scenariusze rozwoju Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, plany rozbudowy infrastruktury przesyłowej oraz wyniki analiz wystarczalności zasobów wytwórczych. Po przeprowadzeniu konsultacji dokument trafi do uzgodnienia z prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, a następnie będzie podstawą do prowadzenia inwestycji przez PSE – informuje spółka.
– Realizacja projektów przedstawionych w PRSP stanowi niezbędny element transformacji energetycznej Polski, a docelowo pozwoli na osiągnięcie przez nasz kraj neutralności klimatycznej w perspektywie 2050 roku. Planowane inwestycje stanowią odpowiedź na dynamicznie zachodzące zmiany i pozwolą przygotować na nie sieć – mówi Grzegorz Onichimowski, prezes PSE. Operator zaznacza, że PRSP uwzględnia zachodzące zmiany strukturalne w KSE, takie jak postępująca elektryfikacja ciepłownictwa i transportu oraz powstanie nowych dużych odbiorców energii elektrycznej, co wpłynie na wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i moc w systemie.
Szacowany koszt inwestycji to ok. 64 mld zł do 2034 roku.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne / Jędrzej Stachura