Rosnieft oraz amerykański koncern General Electric porozumiały się w sprawie rozszerzenia współpracy, m.in. w dziedzinie cyfrowych produktów i rozwiązań technologicznych dla inżynierii morskiej – poinformowało biuro prasowe rosyjskiej spółki. Przypomnijmy, że Rosnieft jest objęty międzynarodowymi sankcjami za agresję Rosji na Ukrainie.
– Rosnieft, Sibintech oraz GE podpisały trójstronną umowę o stworzeniu joint venture, mającego promować wykorzystanie zaawansowanych standardów Internetu przemysłowego oraz rozwiązań cyfrowych w spółkach należących do Rosnieftu oraz w rosyjskim sektorze naftowo-gazowym. Projekt zakłada stworzenie na terytorium Rosji wspólnego przedsiębiorstwa zajmującego się opracowaniem, wdrażaniem oraz serwisowaniem produktów cyfrowych – czytamy w oświadczeniu Rosnieftu.
Jak informuje rosyjski koncern, strony zamierzają zoptymalizować system zbierania, przetwarzania oraz analizy danych otrzymywanych m.in. z odległych złóż, które w przyszłości mogą być wykorzystywane nie tylko przez Rosnieft, ale przez pozostałe spółki w sektorze.
W ramach odbywającej się we Florencji osiemnastej konferencji GE Oil & Gas, Rosnieft oraz GE podpisały m.in. umowę o współpracy w sektorze stoczniowym.
– Spółki podpisały umowę o rozwoju współpracy przy opracowywaniu, certyfikacji i produkcji wirników do silników elektrycznych o mocy do 15 MW w Rosji, a także systemu elektroenergetyki okrętowej w celu jego wykorzystania na metanowcach, tankowcach oraz statkach pasażerskich. Projekt zakłada wykorzystanie nowych rozwiązań technologicznych przy budowie metanowców, tankowców klasy Aframax oraz kontenerowców w celu zwiększenia stopnia lokalizacji statków oraz ich wyposażenia budowanych w kompleksie stoczniowym Zwiezda – informuje Rosnieft.
Przypomnijmy, że w 2013 roku Rosnieft oraz GE podpisały umowę o współpracy strategicznej przy projektach innowacyjnych technologicznie. W 2015 roku spółki utworzyły joint venture – Centrum Badawczo-Inżynieryjne Sapfir – którego głównym celem jest rozwijanie projektów Rosnieftu przy wykorzystaniu oferowanych przez GE nowoczesnych technologii. Warto wspomnieć, że na terenie kompleksu stoczniowego Zwiezda funkcjonują dwa przedsiębiorstwa Rosnieftu i GE, zajmujące się m.in. budową wirników do silników elektrycznych.
Sankcje nadal obowiązują
Przypomnijmy, że w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i nielegalną aneksją Krymu w 2014 roku Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły na Rosję oraz tamtejsze spółki sankcje. Objęły one sektor naftowy, bankowy i zbrojeniowy. Zachód wprowadził względem Rosji zakaz współpracy, transferu technologii i kapitału do sektora wydobycia ropy naftowej na głębokich wodach, złożach niekonwencjonalnych i w Arktyce.
Sankcje objęły także Rosnieft. Przeszkodziły one w przejęciu przez rosyjską spółkę od banku Morgan Stanley jego naftowej spółki-córki. Sprawiły też, że rosyjski koncern musiał zawiesić współpracę z amerykańskim Exxon Mobil przy projektach na koncesjach na Morzu Łaptiewów, Karskim i Czarnym.