Ponad jedna trzecia uprawnionych złożyła wnioski o rekompensaty za utracony deputat

27 października 2017, 13:00 Alert

Ponad 80 tys. emerytów i rencistów górniczych, uprawnionych do 10-tys. rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla, złożyło dotąd wnioski o przyznanie tego świadczenia – wynika z danych spółek węglowych. To ponad trzecia część wszystkich uprawnionych do rekompensat.

Wypłatę rekompensat dla ponad 235-tysięcznej grupy emerytów i rencistów (także osób pobierających renty rodzinne po zmarłych górnikach) przewiduje obowiązująca od minionego wtorku ustawa; w tym dniu rozpoczęło się także przyjmowanie wniosków o świadczenie. Do 18 listopada włącznie można je złożyć w 38 punktach lub wysłać pocztą – w tym drugim przypadku potrzebne jest notarialne poświadczenie danych i podpisu.

Najwięcej – ok. 50 tys. wniosków – przyjęła w ciągu trzech dni, do piątku rano, Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), gdzie wnioski składają przede wszystkim emeryci z kopalń dawnej Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i kopalni Kazimierz-Juliusz. Jak podał rzecznik SRK Witold Jajszczok, sporo osób pyta także w spółce o możliwość wysłania wniosku pocztą, i zapewne skorzysta z takiej możliwości w kolejnych dniach.

Wnioski emerytów i rencistów, głównie z b. kopalń KW i KHW, przyjmują także punkty przy kopalniach Polskiej Grupy Górniczej; później wnioski te także trafiają do SRK. Jak podał rzecznik PGG Tomasz Głogowski, do piątkowego poranka spółka przyjęła ok. 11 tys. wniosków i rozdała prawie dziewięciokrotnie więcej formularzy.

Jastrzębska Spółka Węglowa – jak poinformowała jej rzeczniczka Katarzyna Jabłońska-Bajer – przyjęła dotąd blisko 18,1 tys. wniosków, czyli średnio ponad 6 tys. dziennie. W spółce Tauron Wydobycie przyjęto dotąd blisko 1,4 tys. wniosków. Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka do czasu nadania depeszy nie przedstawiła PAP danych dotyczących liczby przyjętych wniosków.

Przedstawiciele górniczych spółek, w których przyjmowane są wnioski, przyznają, że w punktach obsługi emerytów i rencistów tworzą się kolejki oczekujących, zapewniają jednak, że obsługa przebiega sprawnie; z reguły w jednym punkcie jest wiele stanowisk przyjmowania wniosków. W niektórych godzinach – szczególnie wieczorem – kolejek praktycznie nie ma.

Szczegółowa lista punktów, gdzie przyjmowane są wnioski, jest dostępna na stronach internetowych spółek węglowych oraz Ministerstwa Energii. Przeważająca część punktów czynna jest od godz. 8 do 20., także w soboty, a punkty prowadzone przez SRK – również w niedziele. Wnioski nie będą natomiast przyjmowane w dni świąteczne, 1 i 11 listopada. Również infolinie, gdzie można zasięgnąć informacji na temat rekompensat i wniosków, są czynne w dni robocze do godz. 20.

Rekompensaty dla emerytów i rencistów górniczych za utracone prawo do bezpłatnego węgla będą kosztować budżet państwa ponad 2,3 mld zł – stosowna korekta ustawy budżetowej jest procedowana w Sejmie.

Świadczenie ma być wypłacone jeszcze w tym roku, przedstawiciele górniczych spółek nie precyzują jednak, kiedy konkretnie emeryci i renciści otrzymają pieniądze.

Po złożeniu wniosków są one weryfikowane – w przypadku braków formalnych osoba składająca będzie proszona o ich uzupełnienie w ciągu siedmiu dni. Wniosek spełniający wymogi formalne, po potwierdzeniu uprawnienia danej osoby do rekompensaty, będzie skierowany do realizacji.

Wypłaty spodziewane są w listopadzie, a najdalej w grudniu.

Polska Agencja Prasowa