ANALIZA
Paweł Poprawa
Instytut Studiów Energetycznych
Decyzją prezesa URE obniżone zostały taryfy gazowe dla odbiorców indywidualnych i przemysłowych.
Jest to już trzecia obniżka cen gazu w tym roku, których skumulowany efekt procentowy dla odbiorców przemysłowych jest na poziomie powyżej 15 % zaś dla indywidualnych powyżej 10 %. Jednakże obniżka kosztów pozyskania gazu przez PGNiG w tym okresie jest nieco większa. Wynika ona z formuły cenowej zakupu gazu ziemnego od Gazpromu (ok. 70 proc. krajowego zużycia), wiążącej ceną tego surowca z ceną ropy naftowej.
Spadki globalnych cen ropy z ponad 100 USD za baryłkę około półtora roku temu do ok. 40 USD za baryłkę obecnie rzutują znacząco na obniżkę kosztów zakupu przez PGNiG gazu od rosyjskiego dostawcy. Jednak przełożenie tej obniżki na obniżkę średniej ceny taryfowej w Polsce jest nieco skomplikowane z uwagi na mechanizm tzw. mixingu, tj. mieszania ceny pozyskania przez PGNiG gazu krajowego (ok. 30 proc. krajowej konsumpcji gazu), która nie zmieniła się, z ceną gazu importowanego.
Proporcje wolumenu gazu z obu tych źródeł w relacji do zmian ich cen powodują, że skumulowaną obniżkę średniej ceny pozyskania gazu ziemnego dla rynku polskiego w ostatnim roku można ocenić na co najmniej 20 proc. Zatem biorąc pod uwagę relację zmian cen i kosztów można zakładać, że mijający rok przyniósł PGNiG poprawę rentowności.