? Poranek BiznesAlert.pl: We Florencji o energetyce

20 maja 2019, 08:30 Alert
Podcast BiznesAlert.p
Podcast BiznesAlert.pl

Dzisiaj meldujemy się z drogi do Florencji we Włoszech, gdzie odbędzie się konferencja Eurelectric, europejskiego stowarzyszenia producentów energii elektrycznej, którego członkiem jest między innymi Polska Grupa Energetyczna. Mowa będzie o przyszłości europejskiej energetyki, o czym będziemy informować na łamach naszego portalu. Co jeszcze przygotowaliśmy w dzisiejszym Poranku BiznesAlert.pl?

Saudyjskie Saudi Aramco ma przerabiać na Starym Kontynencie do 300 tysięcy baryłek dziennie za dwa lata. Otworzy także biuro w Londynie. PKN Orlen może wesprzeć ekspansję. – Postawię na Europę. Wierzę, że ten kontynent to rynek, na którym zostaniemy na długo. Cały pomysł zakłada, że my będziemy dostarczać ropę i odbierzemy produkty naftowe, które trafią na rynki jak Włochy, Bałkany i Cypr. Posiadanie dedykowanego porozumienia o sprzedaży i rafinacji w Europie to właściwa strategia zwycięstwa  – powiedział Reutersowi Abdulaziz al-Judaimi, wiceprezes ds. downstream.

Agencja Interfax podaje, że kotrowersyjny gazociąg Nord Stream 2 zanotuje opóźnienie. Odpowiedzialna za realizację projektu spółka Nord Stream 2 AG miało poinformować, że konieczność złożenia trzeciego wniosku o zgodę na budowę gazociągu na wodach duńskich może spowodować konieczność uruchomienia go dopiero w 2020 roku. Pierwotnie Nord Stream 2 miał zacząć pracę z końcem 2019 roku.

A ponadto: Piotr Stępiński przygląda się rewolucji łączności w energetyce, która zaczyna pukać do polskich drzwi, europoseł z ramienia PSL Andrzej Grzyb opisuje swoją wizję energetyki, a Wojciech Jakóbik radzi jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w najbliższą niedzielę.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu: