Porażka operatora Nord Stream 2 w sądzie. Gazociąg musi podlegać prawu UE

25 sierpnia 2021, 10:40 Alert

Wyższy Sąd Okręgowy w Düsseldorfie odrzucił skargę operatora gazociągu Nord Stream 2, spółce Nord Stream 2 AG, na decyzję niemieckiej federalnej agencji sieci (Bundesnetzagentur, BNetzA – red.) odrzucającej wniosek operatora o derogację projektu spod działania zapisów znowelizowanej dyrektywy gazowej. 

Rury. fot. Nord Stream 2
Rury. Fot. Nord Stream

Nord Stream 2 AG przegrał w sądzie

Orzeczenie sądu oznacza, że Nord Stream 2 będzie musiał podlegać pod zapisy dyrektywy gazowej, zgodnej z trzecim pakietem energetycznym UE. W zakres tych zapisów wchodzi m.in. rozdzielność właścicielska operatora od dystrybutora gazu płynącego przez rury Nord Stream 2, a także udostępnienie podmiotom trzecim 50 procent przepustowości rur.

Nord Stream 2 AG na początku 2020 roku złożył wniosek o derogację projektu spod regulacji prawa UE. Według operatora, gazociąg był „ukończony w 60 procentach i posiadał wszystkie pozwolenia na budowę” 23 maja 2019 roku, a więc w czasie wejścia nowelizacji dyrektywy gazowej w życie.  Zgodnie z zasadą derogacji, może ją otrzymać projekt, który powstał przed wejściem przepisów w życie. Sąd w Düsseldorfie uznał, że gazociąg Nord Stream 2 nie był gotowy do przesyłania gazu przed 23 maja 2019 roku, a więc powinien podlegać pod zapisy prawa UE.

Znowelizowana dyrektywa gazowa obejmuje wszystkie gazociągi pochodzące spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i UE zbudowane po 23 maja 2019 roku.

PGNiG zadowolone z orzeczenia

PGNiG i PST z zadowoleniem przyjęły dzisiejszy wyrok Wyższego Sądu Krajowego w Düsseldorfie uznający rację obu spółek i podtrzymujący decyzję Federalnej Agencji ds. Sieci (BNetzA) o oddaleniu złożonego przez Nord Stream 2 AG wniosku o derogację od przepisów III Pakietu Energetycznego- komentuje półka w oświadczeniu.

– W wyroku Wyższego Sądu Krajowego w Düsseldorfie podzielono argumentację naszych spółek konsekwentnie podnoszoną w toku postępowań przed niemieckim organem regulacyjnym i sądem. Tym samym potwierdzono w sposób jednoznaczny, że gazociąg Nord Stream 2 musi funkcjonować zgodnie z regułami wynikającymi z trzeciego Pakietu Energetycznego – podkreślił Paweł Majewski, prezes PGNiG.

Gratulacje od szefa MAP

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin złożył gratulacje „dla ekipy PGNiG pod przewodnictwem Pawła Majewskiego” za „skuteczną walkę” w sprawie derogacji dla gazociągu Nord Stream 2. Niemiecki sąd podtrzymał odmowę takiej derogacji. – Dobry dzień dla Polski i całej UE. Sąd w Düsseldorfie orzekł, że Nord Stream 2 musi podlegać unijnej dyrektywie. W ten sposób podzielone zostało polskie stanowisko. Dobra robota. Gratuluję – napisał Sasin na Twitterze.

OGL/PGNiG/Twitter/Mariusz Marszałkowski/Michał Perzyński

Jakóbik: Derogacja Nord Stream 2. Czy Gazprom wywinie się spod prawa?

AKTUALIZACJA: 25 sierpnia 2021 roku, godz. 11.30; dodano stanowisko PGNiG

AKTUALIZACJA: 25 sierpnia 2021 roku, godz. 13.50; dodano stanowisko J. Sasina