Kancelaria Prezydenta Ukrainy poinformowała portal UNIAN, że doszło do porozumienia w sprawie nowego kontraktu na dostawy gazu z Rosji przez terytorium ukraińskie. Szczegóły mają zostać przedstawione przez ministra energetyki Ołeksija Orżela oraz dyrektora wykonawczego Naftogazu Jurija Witrenkę w sobotę 21 grudnia. Nowe fakty stawiają jednak znaki zapytania wokół rzeczonego układu.
UNIAN: Jest porozumienie
19 grudnia odbyła się kolejna tura rozmów trójstronnych Komisja Europejska-Ukraina-Rosja po których doszło do zgody „co do zasady” w sprawie warunków dostaw po zakończeniu obecnego kontraktu z końcem 2019 roku. Potem odbyły się konsultacje dwustronne Gazprom-Naftogaz w Mińsku, z których pojawiły się przecieki o możliwej ugodzie w sprawie spłaty wszystkich należności przez firmę rosyjską.
Portal UNIAN informuje o komunikacie prezydenta Ukrainy, którego nie ma jeszcze na stronie internetowej resortu. W roli przedstawiciela Naftogazu jest przedstawiany Witrenko, a nie prezes firmy Andrij Kobolew, który był podejrzewany o spór z ośrodkiem prezydenckim. Prezydent Zełenski spotkał się ze swym rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem i miał doprowadzić do przełamania impasu rozmów. Kobolew przekonywał, że szanse na porozumienie są nikłe.
Nie wiadomo także czy Komisja Europejska miała wgląd w owoce rozmów firm w Mińsku oraz treść komunikatu, który zostanie przedstawiony przez ministra Orżela.
Wiedomosti: Jest protokół
Przedstawiciele Rosji i Ukrainy podpisali protokół o przedłużeniu tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy; dokument zawiera ustalenia dotyczące uregulowania wzajemnych roszczeń – podał w piątek dziennik „Wiedomosti”, powołując się na przedstawiciela Gazpromu.
Szczegółów nie podano. Nie jest jasne, o jakich wielkościach tranzytu gazu i na jaki termin mówi podpisany protokół. Przedstawiciel Gazpromu nie wyjaśnił także, w jaki sposób mają być uregulowane roszczenia obu stron.
Wcześniej w piątek źródło w rosyjskiej delegacji powiedziało mediom, że elementem porozumień gazowych może się stać wypłacenie Ukrainie przez rosyjski Gazprom długu w wysokości ok. 3 mld USD, zgodnie z decyzją sądu arbitrażowego w Sztokholmie.
W czwartek w Berlinie po trójstronnych konsultacjach gazowych, z udziałem KE, ogłoszono, że Rosja i Ukraina porozumiały się w sprawie nowej umowy dotyczącej tranzytu gazu. W najbliższych dniach szczegóły mają zostać doprecyzowane i umowa ma być podpisana. Obecne rosyjsko-ukraińskie kontrakty gazowe wygasają z końcem tego roku.
UNIAN/Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik