AlertEnergetykaRopaWykop

Irak chce taryfy ulgowej w ramach porozumienia naftowego. Ceny ropy wciąż będą się wahać

Irak. fot. Pixabay

Irak. fot. Pixabay

Minister ropy Iraku Ibrahim Abd al-Jabbar informuje, że jego kraj nie wywiąże się z ograniczeń porozumienia naftowego OPEC+..

Układ zakłada wspólną redukcję wydobycia przez sygnatariuszy z OPEC i producentów ropy spoza kartelu o 9,7 mln baryłek w okresie maj-lipiec i 7,7 mln baryłek od sierpnia do grudnia 2020 roku. Potem redukcja ma sięgnąć 5,8 mln baryłek dziennie do końca kwietnia 2022 roku z opcją rewizji w grudniu 2021 roku.

Irak miał zadeklarować, że nie wypełni swego udziału cięć w pierwszym kwartale 2021 roku, ale nadrobi je w drugim. Poprosił OPEC+ o wyłączenie z obowiązków porozumienia naftowego. Warto dodać, że także Zjednoczone Emiraty Arabskie mają problem z przestrzeganiem porozumienia, bo w sierpniu przekroczyły ograniczenia o 103 tysiące baryłek dziennie wskutek wzrostu eksportu związanego ze spadkiem popytu w kraju i deklarują nadrobienie zaległości w październiku.

Agencja Moody’s przedstawiła raport, z którego wynika, że cena ropy naftowej będzie się nadal wahać pomimo porozumienia naftowego. Pandemia koronawirusa miała na stałe zmienić modele zużycia paliw na świecie i odbicie zapotrzebowania na ropę będzie zależało od rozwoju gospodarczego na kluczowych rynkach jak USA i Chiny. Pandemia zwiększa także presję na odejście od paliw kopalnych i konsolidację w sektorze naftowym. Natomiast niskie ceny ropy nie sprowokują większego popytu, bo na rynku panuje nadpodaż. Z tych względów Moody’s szacuje cenę baryłki na 45-65 dolarów w średnim terminie.

Cena baryłki z godziny 6.30 czasu polskiego to 41,56 dolarów w przypadku mieszanki WTI oraz 44,40 dolarów za Brent. Obie mieszanki notowały ostatnio nieznaczne wahania ceny.

OilCapital.ru/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Flaszka ropy jest w połowie pusta


Powiązane artykuły

Umowa surowcowa USA-Ukraina. Szansa na odbudowę czy ryzyko zależności?

Dla Ukrainy podpisanie umowy surowcowej ma znaczenie przede wszystkim polityczne – poprawia stosunki z USA i pozycję negocjacyjną względem Rosji....
Elektrownia jądrowa. Źródło: Freepik

Niemcy nie blokują już atomu w UE, ale u siebie go nie chcą

Nowy niemiecki rząd już w pierwszych tygodniach swojego rządzenia diametralnie zmienił swoje nastawienie i działanie w zakresie polityki energetycznej i...
Reaktor Maria. Źródło: Narodowe Centrum Badań Jądrowych/YouTube

Reaktor Maria jest gotowy do pracy, ale ruszy nie wcześniej niż za miesiąc

Reaktor Maria, jedyny polski reaktor badawczy w Otwocku, zgłasza gotowość do wznowienia pracy po przymusowej przerwie. Najpierw musi jednak otrzymać...

Udostępnij:

Facebook X X X