EnergetykaGaz.

Porty odgrywają coraz istotniejszą rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa Polski

Gazowiec Lech Kaczyński z floty Grupy Orlen w terminalu LNG w Świnoujściu. Fot. Mikołaj Teperek

Gazowiec Lech Kaczyński z floty Grupy Orlen w terminalu LNG w Świnoujściu. Fot. Mikołaj Teperek

W poniedziałek podpisano umowę na budowę falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk. Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka powiedział na konferencji, że porty odgrywają coraz istotniejszą rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa Polski.

W poniedziałek w Kapitanacie Portu Północnego w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa dotycząca podpisania umowy na budowę falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk.

Inwestycja jest elementem infrastruktury zapewniającej dostęp do portu zewnętrznego i umożliwiającej bezpieczne funkcjonowanie (osłonę przed falowaniem) jednostki regazyfikacyjnej skroplonego gazu ziemnego (terminalu FSRU).

Zdaniem wiceministra infrastruktury Arkadiusza Marchewki, poniedziałkowe wydarzenie jest bardzo ważnym krokiem ku zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego Polski.

– Została podpisana umowa na budowę infrastruktury za kwotę 800 mln zł, która będzie służyć terminalowi gazowemu FSRU, który powstanie w Zatoce Gdańskiej. Porty odgrywają coraz istotniejszą rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa Polski. Mówimy tutaj o bezpieczeństwie gospodarczym, militarnym, ale także bezpieczeństwie energetycznym – podkreślił.

Powstanie nowy falochron

Wiceszef resortu infrastruktury wyjaśnił, że w ramach inwestycji powstanie falochron o długości blisko 1,3 kilometra.

– Wybudujemy nowy tor podejściowy, przygotujemy niezbędne oznakowanie nawigacyjne, które zapewni nam bezpieczne cumowanie, rozładunek i manewrowanie gazowców w porcie w Gdańsku – tłumaczył Arkadiusz Marchewka.

Dodał, że zarówno budowa terminala FSRU, jak i falochronu osłonowego będą przebiegać równolegle.

– Jestem przekonany, że na przełomie roku 2027 i 2028 zakończymy naszą inwestycję, a bezpieczeństwo Polski będzie wzmocnione – zapewnił wiceminister.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Anna Stelmaszyk–Świerczyńska powiedziała, że realizacja inwestycji przebiega bardzo sprawnie.

– W roku 2024 wykonaliśmy dokumentację, uzyskaliśmy wszystkie potrzebne decyzje, łącznie z pozwoleniem na budowę i decyzją środowiskową. W ostatnim kwartale 2024 wybraliśmy wykonawcę. Dzisiaj podpisujemy umowę na zakończenie tego procesu – zaznaczyła.

Terminal FSRU będzie umiejscowiony w Zatoce Gdańskiej

Umiejscowienie w Zatoce Gdańskiej pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) oraz stworzenie infrastruktury (stanowiska postojowego wraz z niezbędnym wyposażeniem oraz rurociągu podmorskiego) umożliwi odbiór dostarczanego drogą morską skroplonego gazu ziemnego, jego regazyfikację oraz wprowadzenie do Krajowego Systemu Przesyłowego.

Terminal FSRU będzie przystosowany do regazyfikacji ok. 6,1 miliardów metrów sześciennych paliwa gazowego rocznie. Dodatkowo zakładana jest możliwość zwiększenia mocy regazyfikacyjnych – w zależności od rozwoju rynku oraz wzrostu zapotrzebowania na gaz ziemny w kraju i w regionie.

W ramach inwestycji rozbudowany zostanie także krajowy system przesyłowy, co umożliwi efektywne rozprowadzenie gazu z rejonu Gdańska do klientów w Polsce i w regionie. Prace lądowe obejmują trzy odcinki: gazociąg Kolnik – Gdańsk o długości ok. 35 kilometrów, gazociąg Gardeja – Kolnik o długości ok. 86 km, oraz gazociąg Gustorzyn – Gardeja o długości ok. 128 kilometrów.

PAP / Biznes Alert

UE wkrótce przedstawi plan całkowitego uniezależnienia od importu energii z Rosji


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X