Postępowanie karne przeciwko krymskiej spółce zagarniętej przez Gazprom

20 lipca 2015, 08:27 Alert
Krym

(Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jak poinformował na swoim profilu na Facebooku minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow w związku z dopuszczeniem się przez pracowników spółki Czornomorneftegaz defraudacji przy zakupie holowników do transportu urządzeń wiertniczych dla wydobycia ropy oraz gazu na szelfie Morza Czarnego wszczęto postępowanie karne.

– 15 lipca Główny Departament Śledczy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na wniosek deputowanej Tatiany Czernowoł oraz w wyniku zebranych materiałów wszczął postępowanie karne dotyczące defraudacji środków pieniężnych na łączną sumę ok. 60 mln dolarów przy zakupie w marcu 2011 roku przez Czornomorneftagaz holowników do transportu urządzeń wiertniczych dla wydobycia ropy oraz gazu na szelfie Morza Czarnego – napisał Awakow.

Według danych ministra zgodnie z dokumentacją przetargową Czornomorneftegazu a także analizą cen rynkowych wartość podobnych holowników Petra Admiral i Petra Majestic produkowanych przez jednego z tych malezyjskich stoczni nie powinna przewyższać 35 mln dolarów za jeden statek.

– W tym czasie faktycznie były one zakupione przez Czornomorneftegaz w cenie ok. 60 mln dolarów – podkreślił Awakow.

Minister zwrócił uwagę, że ustalono, iż urzędnicy Czornomorneftegazu przy przeprowadzaniu zakupów zagarnęli państwowe środki zawyżając tym samym realną wartość statków poprzez korzystanie przez pośredników – ukraińską filię Sea Dynasty Ltd oraz brytyjską spółkę Very Lux Company LLP, na które zostały przelane państwowe pieniądze Czornomorneftegazu w wysokości 121 mln dolarów.

Awakow poinformował także, że obecnie prowadzone jest postępowanie przedsądowe.

To nie koniec problemów Czornomorneftegazu. Jak informował 13 lipca BiznesAlert.pl rosyjska prokuratura Krymu ogłosiła przeprowadzenie kontroli w zakresie przestrzegania prawa przez znacjonalizowaną spółkę Czornomorneftegaz. Ujawniono nadużycia władzy przez jej przedstawicieli przy zakupie sprzętu komputerowego oraz samochodów w latach 2014-2015. Według wstępnych szacunków wartość naruszeń wynosi ok. 20 mln rubli.

Czornomorneftegaz to ukraińska spółka gazowa z Krymu, która została znacjonalizowana przez Rosjan po bezprawnej aneksji Półwyspu. Została potem przekazana rosyjskiemu Gazpromowi. Ze względu na odcięcie od kontynentalnej Ukrainy ma problemy z dostawami kluczowych produktów.