Potencjał fotowoltaiki we Francji ma wzrosnąć do 20 GW

5 lipca 2016, 13:30 Alert

(Gramwzielone.pl)

Aukcje dla inwestorów budujących elektrownie fotowoltaiczne we Francji są organizowane już od kilku lat. Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, francuski rząd zapowiedział obecnie, że w najbliższych latach aukcji dla PV będzie jeszcze więcej.

Francuska minister ekologii i energii Segolene Royal zapowiedziała, że do 2023 r. moc elektrowni fotowoltaicznych we Francji potroi się, sięgając poziomu 20 GW.

Osiągnięcie tego celu może być trudne bez budowy dużych, naziemnych farm fotowoltaicznych. Francuski rząd zapowiada, że co roku będzie udostępniać w aukcjach dla takich projektów potencjał 1 GW.

Jednak jak pokazują zorganizowane dotychczas aukcje, Paryż promuje też nowe, nadal niszowe zastosowania fotowoltaiki. Do tej pory przeprowadzono już aukcje, które premiowały budowę instalacji fotowoltaicznych na zadaszeniach parkingów (tzw. carportach) czy instalacje PV połączone z magazynami energii, które powstaną na należących do Francji wyspach.

W najbliższych latach Paryż ma też promować wykorzystanie fotowoltaiki na dachach, a także fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (ang. Building Integrated Photovoltaics – BIPV), udostępniając do zagospodarowania w aukcjach co roku moc 450 MW.

Francuskie aukcje mają też promować wykorzystanie fotowoltaiki na potrzeby własne.

Na koniec ubiegłego roku we Francji działały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 6,51 GW, z czego ok. 1 GW powstało tylko w ubiegłym roku. Prawie za 1/3 mocy fotowoltaiki uruchomionej we Francji w ubiegłym roku odpowiada zrealizowana w systemie aukcyjnym największa farma fotowoltaiczna w Europie. Więcej o tej inwestycji w artykule: Największa farma fotowoltaiczna w Europie podłączona do sieci.

Francja jest obecnie 4. największym w Europie rynkiem fotowoltaicznym. Więcej zainstalowanej fotowoltaiki mieli na koniec ubiegłego roku tylko Niemcy (39,7 GW), Włosi (18,6 GW) i Brytyjczycy (9,15 GW).

Europejskiej stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe przedstawiło przy okazji czerwcowych targów Intersolar prognozę, z której wynika, że do 2020 r. łączna moc fotowoltaiki we Francji zwiększy się do 12,78 GW.